facebook
00

gün

00

saat

00

dakika

00

saniye

Blog

GTA 6 ne zaman çıkacak?

GTA 6'nın çıkış tarihi sızdıRockctar Games, GTA 6 üzerinde uzun süredir üzerinde çalışılıyor. Geliştiriciler, GTA 5'ten sonra 9 yıldır hevesli hayranları  bekletiyor. Çıkış tarihi konusunda resmi bir bilgi bulunmamaktadır. GTA 6 sızıntılarının internette ortaya çıkmasının ardından oyunun 2023'te çıkabileceğine dair bir çok spekülasyon ortaya çıktı. Ancak şimdi GTA 6, 2023'te de çıkmayabilir gibi görünüyor. ( Rockstar Games - Grand Theft Auto  )

Bu kanıya varmamızı sağlayan bilgiler Microsoft'tan geldi. Microsoft, Grand Theft Auto 6'nın 2024'te piyasaya sürülmesini bekliyor. Microsoft kısa süre önce CMA'ya (İngiltere Rekabet ve Piyasalar Kurumu ) hitap etti ve oyunun söylentilere göre çıkış tarihini duyurdu. Bir yayıncı ve oyun geliştiricisi olan Activision Blizzard, Microsoft'un CMA dosyasına konu oldu. Microsoft'un Call of Duty gibi ünlü Activision oyunlarını Xbox ve Windows gibi platformlarına özel yapacak olması, GTA 6 hayranlarının anlaşmayla ilgili en büyük endişelerinden biri.

GTA 6'da Microsoft Yayın Tarihi

Belgenin halka açık olan bölümünde Microsoft, konsol platformları için mevcut olan çeşitli alternatiflere dikkat çekti. Microsoft, merakla beklenen Grand Theft Auto VI'nın 2024'te piyasaya sürülmesinin beklendiğini" belirtti.

Bu, Activision oyunlarının piyasada rekabete zarar verecek kadar yaygın olmadığını göstermek için yapıldı. Bunlar arasında Epic Games, Electronic Arts, Ubisoft, Sony ve Studio Wildcard vardı. "Call of Duty, uzak bir olasılıktan bile yararlanmak için mevcut olması gereken türden bir pazar gücüne sahip değil - çünkü Call of Duty oyuncuları diğer popüler serilere kıyasla özel değil" dedi.

Ancak Microsoft, GTA 6'nın çıkış tarihi olan 2024'ün kaynağı olarak Ekim ayına ait bir TechRadar hikayesini aktarıyor. Asıl makalede, Temmuz 2022'de yayınlanan bir Bloomberg çalışmasından yararlanıyor. Microsoft gerçekten de oyunun çıkış tarihinden haberdar olabilir. Bununla birlikte, teknoloji şirketinin yalnızca kamu kurumlarının raporlara güvendiği de düşünülebilir. İddialarını desteklemek için bunları kullanıyor olabilirler. Bu nedenle GTA hayranları, bunun gerçekten de GTA 6'nın çıkış tarihi olduğu sonucuna varamasa da çıkış tarihinin yaklaştığı konusunda ipucu verdiğini düşünüyor.

GTA 6 için nasıl bir Oyun Bilgisayarı gerekiyor sorusu da oyuncuların kafasındaki sorulardan birisi. 
Devamını oku

Hangi Zowie Espor Mouse Almalıyım?

Profesyonelerin tercihi Zowie Espor MouselarÖncelikle Zowie Mouselarda isimlendirmeler neye göre yapılıyor anlamaya çalışalım;
Zowie mouselar Profesyonel Fsp oyuncularının vazgeçilmez mouseları arasında. Ancak ismlendirmeleri harfler ve rakamlarla olduğundan karıştırılabiliyor. Harfler ve sayılar mouse boyutlarını, sensör modelini, skates yapılarını şifreliyor. Kısaca bir sınıflandırma yapacak olursak;

EC- Sağ el ergonomik 
FK - Kamburu en düşük, yassı
S - Kamburu orta seviye
ZA - Kamburu en yüksek

Rakamlarda 1 büyük olan model, 2 küçük olan modeli ifade ediyor.

EC1 Büyük, EC2 Küçük

FK1 Büyük FK2 küçük şeklinde.


Sondaki A - B - C serideki sensörleri ifade ediyor.  A serisi 3310 sensörlü, B serisi 3360 sensörü ifade ediyor.

Şimdi de biraz detaylara bakalım;Tek tek mouseları inceleyecek olursak;


EC SerisiErgonomik Tasarım için tasarlanmış
 
 • Farklı el boyutları ve tercihleri için iki farklı seçenek
 • Sağ elini kullananlar için özel ergonomik tasarım
 • Mouseun sağ tarafının şekli iyi yuvarlatılmış olup, avuç içi tutuş kullanıcılarının parmak uçlarının mouseu tutmasına/kapamasına olanak tanır ve sorunsuz hareket eder
 


FK SerisiDaha Düşük Profil Tasarımı, Palm İçin Daha Az Destek için tasarlanmış
 • Farklı el boyutları ve tercihleri için üç farklı seçenek
 • Simetrik tasarım
 • Düşük Profil
 • Kamburu parmaklara daha yakındır ve avucunuz için daha az destek sağlar
 


ZA SerisiDaha Yüksek Profil Tasarımı, Palm için Daha Fazla Destek için tasarlanmış
 • Farklı el boyutları ve tercihleri için üç farklı seçenek
 • Simetrik tasarım
 • Yüksek profil
 • Yuvarlatılmış kambur arka kenara daha yakındır ve avucunuza daha fazla destek sağlar
 • Kullanıcıların fareyi kolayca kaldırmasını sağlayan her iki ön uçta öngörülen çentikler


S SerisiDaha Kısa Toplam Boy, Daha Fazla Serbest Hareket için tasarlanmış
 • Orta profil
 • Kambur merkeze daha yakındır ve daha kısa bir toplam uzunluk, kullanıcıların mouse kolayca sarmasına ve tutmasına ve avucunuzun içine desteklemesine olanak tanır
 • Dikey hareketler sırasında özgürce hareket edebilmeniz için mouseun avuç içi ve arka kenarı arasında yeterli boşluk.
 • Mouseun yükseltilmiş ön uçları, avuç içi tutuş kullanıcılarına 4. parmaklarını yerleştirmek için daha fazla alan sağlar.

Özetlersek;

EC-A olanlar 3310 idi, EC-B 3360 idi. Lakin 3310 sensör kullanmayı tamamen bıraktılar, dolayısı ile yeni seri sadece EC olarak adlandırılıyor şu an.

FK ve ZA serisi eskiden 3310 idi, şimdi 3360'a geçtiler o yüzden FK-B ve ZA-B olarak adlandırılıyor.

Elin küçükse rakamı büyüklere bakacaksın. Serileri de ergonomilerine göre seçebilirsin.

 

EC1, EC2 ve EC1-B, EC2-B arasında farklılık var mıdır?


 
Hem EC1 (ya da EC2) hem de EC1-B (ya da EC2-B) 3360 sensör kullanmaktadır. Bu modeller arasındaki en büyük fark skatez farkıdır, EC1-B (ya da EC2-B) 4 küçük skatez kullanırken, EC1 (ya da EC2) büyük 2 skatez kullanmaktadır. Küçük skatezler daha hızlı bir tracking hissiyatı sağlarken, büyük skatezler ise daha stabil bir kontrol hissi sağlıyor.

Zowie mouselar içinde EC-B Serisi 3360 sensör kullanan ilk seridir. Bu konuda hem profesyonel esporculardan hem de diğer oyunculardan 3310 ve 3360 sensörler arasında farklı bir tracking hissiyatı olduğuna dair geridönüşleri etkili olmuştur. Küçük skatezlerin kullanılması ile bu farklılığı daha da belirgin hale getirilmek istenmiş.

Bu nedenle EC-A serisi kullanıcılarının EC serisine geçiş yaparken yaşayacakları tracking farklılığı hissiyatını azaltmak için EC serisinde 2 büyük skatez kullanılmış.

Son olarak BenQ Zowie EC2-C ve EC1-C Oyuncu Mouselarına bakalım.
 
Devamını oku

Windows Yazıcı Hatası 0x0000007c Nedir?

Windows Yazıcı Hatası 0x0000007c Nedir?


Kullandığınız bilgisayarda hem donanımsal hem de ek donanımlar da hatalar meydana gelebiliyor. Bu hatalar yüklenen program, güncelleştirmelerden kaynaklanabiliyor veya aşırı zorlanmadan meydana gelebiliyor. Donanımsal olarak çıkan problemlerin çoğu yüklenen programlar oluyor. Ek donanımlarda oluşan problemler kırılma veya çalışmaması dışındakiler büyük bir çoğunluğu bağlı olduğu bilgisayarlar ilgili olabiliyor. İstediğiniz bir belgenin yazıcıya gönderilememesi, yazıcının bilgisayarda gözükmemesi gibi problemler bilgisayar kaynaklı oluyor. Ekim 2021 yılında çoğu windows kullanıcısı 0x0000007c problemini yaşaması bunun en büyük örneği olarak sayılıyor. Çünkü geçen yılın yaz aylarında Windows 10,11 programlarında yaşanan güvenlik açığı sebebiyle yeni güncellemeler ekledi. Bu güncellemeler arasındaki KB5006670 – KB5007186 adlı eklentiler yüklü programların işleyişine etki yaptığı için yazıcı kullanan kişiler istedikleri çıktıyı çıkaramadı. Yapılanan güncelleme ile destek ekipmanı istenilen performansı veremedi ve insanlara 0x0000007c hatasını verdi. Çoğu kullanıcının bu tür problem ile karşılaştığını gören Windows ekibi sorunu çözmek için yeni güncellemeler yapsa da büyük bir çoğunluğu günümüzde bile aynı sorunu yaşıyor.
Windows kullanıcılarının ağ ve yazıcı bağlantısını göremediği veya çıkarmak istenilen belgeyi yazıcıya gönderilmesine rağmen yazıcı tepki vermiyorsa bilgisayar kullanıcıya 0x0000007c hatasını veriyor. Bu hata ile karşılaşan insanların büyük bir çoğunluğu Windows’un gönderdiği güncelleme olsa da başka sebeplerden dolayı da olabiliyor. Çözüm önerisi vermeden önce hatanın ne olduğunu tespit etmeniz buna göre çözüm yollarını denemeniz gerekiyor.   

Windows Yazıcı Hatası 0x0000007c Hangi Sebeplerden Dolayı Oluşuyor?

Windows zorunlu olarak güncelleştirme dosyalarının içerisinde yer alan KB5006670 – KB5007186 adlı eklentiler normal işleyen sürece etki ettikleri için bu hata çoğu kullanıcıyı etkiledi. Yüklenen bu eklentileri kaldırarak sorun çözülebiliyor ama Windows Update durumunu bir süreliğine engellemeniz gerekiyor. Eğer durumu engellemezseniz sorunlu dosyalar tekrardan indiriliyor problemler devam edebiliyor. Sorunlu dosyaları kaldırdığınız halde sorun devam ediyorsa sizlere diğer alternatif yolları da sunuyoruz. Alternatif yolları denemenize rağmen hala çalışmıyorsa sorunlu çalışan windows kayıt defterinden, yazıcının çalışması için yüklenen dosyada eksik sistem dosyalarından veya daha önce kaldırdığınız uygulamaların problemli girişleri de 0x0000007c hatasına sebep olabiliyor.

Windows Yazıcı Hatası 0x0000007c Nasıl Çözülür?

Yazıcı hatası 0x0000007c hatasını girebilmek için sizlere birbirinden farklı alternatifli yollar sunuyoruz. Bu yollardan önce dediğimiz gibi sorunun asıl sebebini bulmanız gerekiyor ve buna göre alternatif yollardan birini seçip uygulamanız gerekiyor. Bu yollara rağmen yazıcınız aynı hatayı veriyorsa uzman bir kişiden yardım almanızı tavsiye ediyoruz.

YOL 1 Sorunlu Dosyayı Silip Güncelleme İşlemini Erteliyorsunuz

Yukarıda size açıkladığımız gibi sorunu kaldırmak çözüm olabiliyor fakat güncellemeleri engellemezseniz Windows güncellemeyi tekrardan aktif edecek ve sorunlu eklenti aynı problemleri size tekrardan yaşatıyor. Güncellemenin bu hataya sebep verdiğini düşünüyorsanız uygulayın ve size sunduğumuz adımları tek tek uygulamanız gerekiyor.
Adım 1: Windows Ayarlar sekmesine gidebilmek için Windows Key + I tuşuna basıyorsunuz.
Adım 2: Açılan sekme de Windows Güncellemeler (Updates) butonunu bulup tıklıyorsunuz.
Adım 3: Butona tıkladıktan sonra karşınıza tekrardan bir sayfa açılıyor ve bu sayfa da Güncelleme Geçmişini Görüntüle butonuna giriş yapıyorsunuz.
Adım 4: Açılan sayfanın alt kısmında yükleme geçmişine basıp ardından Kaldır seçeneği çıkıyor. Kaldır butonuna basmanız gerekiyor.
Adım 5: Bu işlemleri uyguladıktan sonra karşınıza Denetim Masası çıkıyor.
Adım 6: Denetim Masası sizlere en son ki güncellenen programların listesini çıkarıyor ve oradan KB5006670 – KB5007186 adlı eklentileri bulmanız ve üzerine çift tıklayarak siliyorsunuz.
Adım 7: Bu işlemleri yaptıktan sonra sorunlu eklentiler kaldırılıyor fakat tekrardan Windows Güncellemeleri sayfasına gidip tekrardan yüklenmesini engellemeniz gerekiyor.
Adım 8: Sayfaya tekrar gidince 7 Günlüğüne Güncellemeleri Durdur butonuna basıp sorunu çözebiliyorsunuz.
Adım 9: Güncellemeyi durduktan sonra bilgisayarı yenden başlatmayı unutmayın. Eğer yapmazsanız sorunla tekrardan karşılaşıyorsunuz.

YOL 2 Yazıcıyı Tekrardan Yüklüyoruz

Denetim masasına girerek ek ekipmanlardan yazıcıyı silmeniz daha sonra hazır olarak tekrardan indirdiğiniz zaman pek fazla etkisi olmuyor. Çünkü hazır paket içerisindeki problemi silip tekrardan yüklüyorsunuz. Bu başlık altında yazıcıyı ekipman listesinden çıkarıyoruz fakat manuel olarak tekrardan yükleyerek sorun çözülmüş olabiliyor. Bu verdiğimiz yollar çoğu kullanıcılardan işe yaradığı için sizlere sunuyoruz. Hangi yolun sizin için daha iyi olduğunu sorunu tespit edip ve bilgisayarınızın mimarisine göre yollardan birini seçmenizi tavsiye ediyoruz. Eğer istediğiniz yol sorunu çözmediyse diğer yolları da isterseniz deneyebiliyorsunuz.
Adım 1: Dosya Gezginini açıyorsunuz
Adım 2: Dosya Gezgini adlı sayfa da yer alan arama çubuğuna kullandığınız bilgisayara göre aşağıda yer alan adresleri yapıştırmanız gerekiyor.
64-bit OS: C:WindowsSystem32spooldriversx643
32-bit OS: C:WindowsSystem32spooldriversW32X863
Adım 3: Açılan klasördeki eklentileri kesip masasüstüne gönderiyorsunuz.
Adım 4: Windows key + R tuşlarına bastıktan sonra sağ alt kısımda Çalıştır adlı küçük buton açılıyor.
Adım 5: Açılan butonun arama çubuğuna services.msc  yazıyorsunuz. Çalıştır butonu sizi Windows Hizmetleri adlı sayfaya yönlendiriyor.
Adım 6: Bu hizmetler arasında Print Spooler bulup farenin sağ tuşuna tıklayın açılan kısımdan restart tuşuna basıyorsunuz.
Adım 7: İşlem daha bitmediği için Denetim Masasına gidip Program butonun altında Kaldırılan Uygulamalar butonuna tıklıyorsunuz.
Adım 8: Açılan sayfadan yazıcıyı bulup siliyorsunuz.
Adım 9: Daha sonra yazıcıyı manuel olarak tekrardan yüklüyorsunuz.
Adım 10: Yükleme işleminden sonra yazıcınınız web sitesine gidip gerekli dosyaları tekrardan indiriyorsunuz.

YOL 3 Kayıt Defterini Manuel Olarak Değiştirerek

Windows yazıcı hatası problemli eklentiyi silerek veya yazıcı dosyasını silerek olmuyorsa bu yolu denemenizi tavsiye ediyoruz. Windows’un güncellemesi sebebiyle yazıcı hatasını çözen ilk iki yol sorununuzu çözmediyse başka bir sebepten dolayı 0x0000007c problemini yaşıyorsunuzdur. Bu yol ile kayıt defterinde hata olup olmadığını öğreniyorsunuz. Bu yolu denemeden önce bilgisayarınızın özelliklerinizi öğrenmeniz gerekiyor çünkü adımlar buna göre değişiyor.
Adım 1: Komut Listesi adı verilen programı yönetici olarak çalıştırmanız gerekiyor. Eğer yönetici olarak çalıştırmazsanız süreç biraz daha uzuyor.
Adım 2: Windows 10 kullanıyorsanız hangi süreme sahip olduğunu öğrenip ona göre aşağısında verilen komutları kullanıyorsunuz.
Windows 10 Versiyonları Uygulamanız Gereken Kodlar
2004, 20H2, 21H1 ve 21H2: reg ekleme
HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetPoliciesMicrosoftFeatureManagementOverrides /v 713073804 /t REG_DWORD /d 0 /f
1909 reg ekleme HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetPoliciesMicrosoftFeatureManagementOverrides /v 1921033356 /t REG_DWORD /d 0 /f
1809 Versiyonu ve 2019 Server reg ekleme HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetPoliciesMicrosoftFeatureManagementOverrides /v 3598754956 /t REG_DWORD /d 0 /f

Adım 3: Windows versiyonunuza göre kodları yapıştırdıktan sonra bilgisayarı tekrar açıp kapatıyorsunuz. Daha sonra istediğiniz çıktıyı tekrardan yazdırmayı deneyip problemin çözülüp çözülmediği tekrar kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz.

YOL 4 mscms.dll dosyasını el ile değiştirin


Yukarıda belirtilen yollar sorunu çözdüğünü düşünüyoruz fakat bu yollar sorununuzu çözemiyorsa isterseniz bu yolu deneyebiliyorsunuz. Bu yolda amaç başlıkta verilen dosyanın hata verdiği ve dosyayı farklı bir klasörde tekrar çalıştırarak eski işlevselliği kazanması isteniyor. Önerdiğimiz bu 4 yol bu hatayı yaşayanların yüksek bir çoğunluğunun problemini çözüyor. Ücretsiz olarak deneyebileceğiniz bu yollarda başarılı olamaz ise isterseniz ücret ödeyerek son yola da bakmanızı tavsiye ediyoruz.
Adım 1: İlk önce diğer yollarda olduğu gibi Dosya Gezgini adı verilen sayfayı açıyoruz. Bunun için Windows + E tuşuna basmanız gerekiyor.
Adım 2:  Dosya gezgininde arama yaparak bu dosyaya gidip C:Windowssystem32, mscms.dll adı verilen eklentiyi buluyorsunuz.
Adım 3: Dosyayı bulduktan sonra kopyala butonunu tuşluyorsunuz.
Adım 4: Bilgisayarınızın özelliğine göre 32 bit ise;
C:windowssystem32spooldriversw32x863 adlı klasöre gidin ve mscms.dll adı verilen dosyayı bu alan kopyalıyorsunuz.
Eğer kullandığınız bilgisayar 64 bit ise;
C:windowssystem32spooldriversx643 adlı yola gidip mscms.dll adlı eklentiyi diğerinde olduğu gibi kopyalamanız gerekiyor.
Adım 5: Bu işlemler bittikten sonra bilgisayarı açıp kapatıyorsunuz. Sorunun çözülüp çözülmediği kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz.

YOL 5 DriverFix’i İndirin ve Yükleyin

Windows yazıcı hatası konusunda sizlere sunduğumuz 4 yol işe yaramadı ise üçüncü kişilerden yardım alarak da çözebiliyorsunuz. DriverFix adı verilen programı indirerek sadece yazıcı değil diğer problem hakkında size yardımcı olabiliyor. İlk önce sitesine gidip ödeme yaparak programı indiriyorsunuz. İndirme işleminden sonra programı kurup probleminizi çözmesi için çalıştırıyorsunuz. Çalıştığı zaman bilgisayarınızdaki tüm sürücülerin güncellemesini analiz ediyor. Daha sonra çıkan sonuçlar için Tümünü Güncelle butonuna basarak probleminiz anında çözülüyor.
Windows Yazıcı Hatası 0x0000007c  için önerdiğimiz yolların sonuna geliyoruz. Sizlere belirtiğimiz yollar bazı kullanıcılarda kesin çözüm olurken bazı kullanıcılarda geçici olarak işe yarıyor. Windows yakın zamanda bu probleme sebep olan güncellemeyi kaldırıp daha farklı bir güncelleme yapılacağı düşünülüyor. Çünkü bu hatalar çoğaldıktan sonra 2021 ilk güncellemesinde olduğu gibi yakın zamanda bu problemi yaşayan herkesin tamamen rahatlamasını istiyor. Yukarıda çokça bahsettiğimiz gibi size sunulan yollar problemi çözmüyorsa isterseniz bir uzmana isterseniz de yazıcının üretici firmasına ulaşıp yaşadığınız problemi anlatmanızı tavsiye ediyoruz. Bilgisayar problemleri hakkında soru veya nasıl yapıldığını öğrenmek için bizlere yazabiliyorsunuz.
 
Devamını oku

Hafif Mouse Tavsiyeleri

Hafif Mouse Tavsiyeleri

Mouse alırken hangi oyunları oynayacağınıza göre tasarım, tuş sayısı, bağlantı şekli, ağırlığı, özellikleri vb. seçimler yapabiliyorsunuz. Strateji oyunu oynayacağınız zaman tuş sayısının fazla olması, savaş oyunları oynayacağınız zaman hafif olması örnekleri bulunuyor. Hafif olan fareler son zamanlarda ilgi görse de sağlam ve pek fazla özelliği olmadığı gibi düşünceler yüzünden pek fazla tercih edilmiyor. Hafif mouse türleri ağır mouselar kadar sağlam ve özellikleri tamamen aynı hatta hafif olanlar size daha fazla hareket alanı sağladığı için çoğu oyunda size avantaj sağlıyor. Bildiğiniz üzere FPS oyunları saniyelik oyunlar oluyor. Bu yüzden burada rakiplerinize oranla daha hızlı olmanız maçı kazanmanızı sağlıyor. CS serilerinde harita da dolaşırken bir anda rakibi gördünüz ve farenizle kamerayı rakibinize çevirip ateş etmeniz gerekiyor. Ağır klavye ile fareyi çevirene kadar rakibiniz sizi oyun dışına ittirebiliyor fakat hafif olan fare ile rakibiniz gördüğünüz an sağladığı hareket alanı ile öne geçebiliyorsunuz. Sadece CS’de değil Valorant, Rainbow Six Siege, Apex Legends gibi FPS oyunlarında bu tür Mouseları kullanabiliyorsunuz. MMO, MOBA oyunlarında da sizlere avantaj sağlayan fare normal farelere oranla daha uygun fiyatlara sunulması bütçenizi de rahatlatıyor. Bu yazımızda çoğu oyunda size avantaj sağlayan hafif mouse tavsiyelerinde bulunuyoruz.

Hafif Mouse Listesi

Glorious PC Gaming Race’ın ürettiği Model O  ilk en hafif mouse olarak kabul ediliyor. Model O 67 gram ağırlığına sahip ve özellik bakımından diğer farelerden farklı bulunmuyor hatta tasarımı ile daha ön plana çıkıyor. Delikli yapısı ile hoş bir tasarıma sahip ürünün uzun ömürlü ve sağlam olması sebebiyle oyun severlerin ilgisini çekiyor. Bu ürün çıktıktan sonra diğer firmalarda bu ürünün benzerini geliştirerek piyasa sundu. Listemizde yer alan ürünlerde bu tür farelerin en son modelleri olarak karşımıza çıkıyor. Gelin hep beraber elinizde hafifliği ile size memnun edecek fareleri incelemeye başlayalım.Rowl Rgm-03 Scops

Hafif mouse tavsiyesi olarak sunduğumuz ürünler arasında en hafifi olan farenin net bir ağırlığı olmasa da 50 gr - 70 gr arasında bir ağırlığı bulunuyor. Ergonomik tasarımı ile hafifliğinin birleşmesi ile kontrolü hiç kaybetmeden saatlerce oyun oynayabiliyorsunuz. Ürünün 7 adet fonksiyonel tuşu bulunuyor. Programından bu tuşlara görevler atayabiliyorsunuz bu sayede strateji oyunlarında rakiplerinizin bir adım önüne geçiyorsunuz. İstediğini oyuna göre hassasiyetini (5.000-10.000) de ayrıca değiştirebiliyorsunuz.  Ürünün hızlanma özelliği, ergonomik ve şık tasarımı ile hafif fare arayan gamerların dikkatini çekiyor. Kablo ile çalışan farenin maalesef kablosunda örgü bulunmuyor. Yaz, kış fark etmeden saatlerce oyun oynasanız bile elinizi terletmeyen fare kaliteli malzemesi ile uzun ömürlü bir yapıya sahip olduğunu gösteriyor. Lazer sensöre sahip ürünü sitemizden uygun fiyata satın alabiliyorsunuz.SteelSeries Aerox 3

Hafif mouse tavsiyesi isteyenlere önereceğimiz diğer bir ürün olan SteelSeries Aerox 3, 57 gram ağırlığı ile en hafif fareler arasında ilk 3 arasında yer alıyor. Quantum teknolojisi ile veri aktarım hızı ile sizleri şaşırta ürün hızlanma, tepki süresi gibi teknik özellikleriyle dikkatleri üstüne çekiyor. Bluetooth, wireless ve kablo ile kullanabiliyorsunuz. Bluetooth ile kullandığınızda 200 saat, wireless ile kullandığınız zaman 80 saat şarja takmadan kullanabiliyorsunuz. Ayrıca kablosu örgülü yapıda olduğu için kolay kolay zarar görmüyor. Tasarımına baktığınız zaman 200 adet delik bulunan dış tabanı ile farenin içini görebiliyorsunuz. Bu delikler sayesinde saatlerce oyun oynasanız dahi eliniz terleme yapmıyor. Bu deliklerden herhangi bir içecek dökülmesi durumunda kullanılan teknoloji ile sudan etkilenmiyor fakat hemen kurutmanız gerekiyor. Ayrıca tek tuşla DPI ayarını istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz. Herkesin beğenisini kazanan fareyi sitemizden uygun fiyata satın alabiliyorsunuz.Redragon Nothosaur M606

Redragon Nothosaur M606 70 gr – 90 gr aralığında ağırlığı ile hafif olan fare özellikleri ve tasarımı ile dikkat çekmeyi başarıyor. Daha çok CS-GO oynayan kişilerin tercihi olan fare 6 adet ayarlanabilir fonksiyonel tuşları bulunuyor. Bu tuşları isterseniz farenin yazılımında görevler atabiliyorsunuz bu sayede strateji oyunlarında rakiplerinizin önüne geçiyorsunuz. Ayrıca ayarlanabilir 4 farklı DPI seviyesi ile istediğiniz oyuna göre farenizi ayarlayabiliyorsunuz. Sadece kablo ile çalışan farenin kablosu 180 cm ve örgülü yapısı ile kopmalar yaşanmıyor. Hızlanma oranı düşük olarak görülse de veri aktarım hızı ile şaşırtabiliyor. Reflon feer pedleri ile pürüzsüz yüzey sunan fare terleme yapmıyor. Ayrıca farenin 7 farklı RGB aydınlatama seçeneğinin olması oyun severleri memnun eden diğer bir özelliği oluyor. Özellikleri say say bitemeyen fareyi sitemizden temin edebiliyorsunuz.Razer Basilisk X Hyperspeed

Hafif mouse tasarımı ile insanları şaşırtabiliyor çünkü normal farelerde pil takma yeri arkada bulunuyor. Fakat Razer Basilisk X Hyperspeed ürününde mıknatıslı kapak ile ön tarafta bulunuyor. Kauçuklu yapısının bulunması kimi oyun severin hoşuna gitse de kimi oyun sever bu özelliği beğenmeyebiliyor. Birden fazla oyun oynuyorsanız istediğiniz oyuna göre DPI seviyesini tek tuş ile ayarlayabiliyorsunuz. Ayrıca bu tuş size bilgisayarınıza nasıl bağlandığını gösteriyor. Mavi yanması durumunda bluetooth ile kullandığınızı gösteriyor. Kullanılan yazılım ile 5 farklı profil oluşturarak DPI seviyelerini kendiniz belirleyebiliyorsunuz. Ayrıca farenin nasıl çalışacağına da siz karar verebiliyorsunuz. Alt tarafında yer alan tuş ile isterseniz wireless özelliği isterseniz de bluetooth özelliğini kapatabiliyorsunuz. Eğer bluetooth özelliğini kullanmak isterseniz pil ile 450 saat, wireless ile 285 saat kullanabiliyorsunuz. Farenin ortalama bir ağırlığı (83 gr) bulunuyor. Firma kullandığı teknoloji ilse sizlere 50 milyon tıklama garantisi sunuyor. RGB ışıklandırmaları ile göze hoş gelene tasarıma sahip ürünün 4 adet fonksiyonel tuşu bulunuyor. Bu tuşları istediğiniz atamaları yapabiliyorsunuz. Bu ürünü uygun fiyata satın almak istiyorsanız sitemize göz atmanızı tavsiye ediyoruz.


https://www.gamemar.com/redragon-cobra-m711w-rgb-oyuncu-mouse-pmu7176
Redragon Cobra M711W

Redragon Cobra M711W hafif mouse sunduğu özellikler ve fiyatıyla oyun severlerin dikkatini çekiyor. Özellikle FPS oyunları için satın alınan fare amatör oyun severlerin ilk tercihi oluyor. Farenin 9 adet ayarlanabilir fonksiyonel tuşunun bulunması sebebiyle strateji oyunlarında kullanabiliyorsunuz. Bu ayarlanabilir tuşlar ile RGB ışıklandırmayı, DPI seviyesini ayarlayabiliyorsunuz. RGB ışıklandırmlarında 5 farklı modu bulunuyor ve tuşa basarak istediğiniz zaman ister rengini ister nasıl yanacağını belirleyebiliyorsunuz. Diğer farelerde DPI ayarladığınız tuş size belli artırım azaltmalara yaparken bu tuş ile ayarladığınız 5 farklı profilden birini seçebiliyorsunuz. Yüklemeniz gereken uygulama da hem RGB profili hem de DPI profilleri oluşturuyorsunuz. İstediğiniz bilgisayara taktığınız zaman profilleriniz de değişme olmuyor çünkü ürünün kendine özel hafızası bulunuyor. Veri aktarımı hızı, hızlanma ve altın kaplana ucu ile veri aktarım hızı konusunda sizleri şaşırtabiliyor. Sadece kablo ile çalışan ürünün 2 metreye yakın kablosu bulunuyor ama korumasız şekilde gönderiliyor. Örgülü yapıya sahip olmasa da kullanılan malzeme sayesinde kopmalar yalanmıyor. Şık tasarımı ve ergonomik yapısıyla saatlerce oyun oynasanız dahi terletme olmuyor.
Hafif fare yazımızın sonuna geliyoruz ve tavsiye ettiğimiz ürünler dışında kampanyalı birçok bu tarz ürün bulunuyor. Bu tür farelerin daha hassas veya pek fazla özelliği bulunmayan ürünler olduğu düşünülse de sizlere sunduğumuz ürünlerde gördüğünüz gibi diğer farelerden farkı bulunmuyor hatta hafifliği ile size avantaj sağlıyor. İstediğiniz ağırlıkta fare için sitemizde bulunan filtreleme menüsünden hızlıca ürünler ulaşabiliyorsunuz. Mouse konusunda daha fazla bilgi edinmek için blog sayfamızda yer alan haberleri okumanızı tavsiye ediyoruz. Tek satış noktası Gamemar olan Basilisk V3 ve piyasanın en iyi fiyat performans canavarı olarak adlandırılan ürünler hakkında yazıları blog sayfamız da görebiliyorsunuz. 
 
Devamını oku

Valorant Crosshair Ayarları

Valorant Crosshair Ayarları

FPS oyunu arayanlara Valorant oyna genel olarak en çok tavsiye edilen cümle haline geldi. Valorant, FPS oyunları arasında CS serisinden sonra Türkiye’de en çok tercih edilen oyunlar arasında yer alıyor. Çünkü Valorant günümüzdeki en çok rekabetçi oyunlar arasında ilk sırada ve gamerlar bu tür rekabetin yüksek olduğu oyunları daha çok seviyor. Gamerlar için rekabet oyundan sıkılmamak anlamına geliyor. Gamerlarda rekabete uyum sağlamak ve ön plana çıkmak için kendini her konuda geliştiriyor. Shooter oyunu olduğu için özellikle vuruş konusunda kendini geliştirmek isteyen kişiler oyunun sunduğu Valorant Crosshair özelliği konusunda değişikler yapıyor. Oyun içerisinde değişiklik yapmadığınız zaman sizlere belli standart özelliği olan vuruş tekniğini sunuyor. Kendinize özel bir vuruş tekniği ayarladığınız da öldürme konusunda bir adım öne çıkıyorsunuz.

Crosshair Ayarları Neden Önemlidir?

Shooter oyunlarında nişangahı düzgün kullanırsanız daha çok sayı alıyorsunuz ve takımınızı rekabette ön plana çıkarıyorsunuz. Nişangah ekranın ortasında yer aldığı için el ve göz koordinasyonunu sağlamanız gerekiyor. Bu iki düzeni sağlarken sizlere yardımcı olan birçok faktör bulunuyor. Nişangahın ucu +, • olması dahi vuruş özelliğinize etkisi oluyor. Rengi, şekli, çizgisi gibi birçok faktörü kendi koordinasyonunuza göre ayarladığınız zaman daha iyi oynadığınızı fark ediyorsunuz. Hem oyundan zevk almanızı sağlayan hem de rekabette ön plana çıkmanızı sağlayan Crosshair özelliğini nasıl ayarlayacağınızı bilmiyorsanız en çok kullanılan ve popüler gamerların kullandığı yöntemleri denemenizi tavsiye ediyoruz.

Valorant Crosshair Nokta Ayarları

Ayarlanacak Sekmeler Ayarlanma Seviyesi
Merkez Nokta Saydamlığı 0
Merkez Nokta Kalınlığı 1
Ana Çizgi Saydamlığı 0
Ana Çizgi Kalınlığı 1
İç Çizgi Saydamlığı 1
İç Çizgi Uzunluğu 2
İç Çizgi Kalınlığı 2
İç çizgi Uzaklığı 0
Dış Çizgi Saydamlığı 1
Dış Çizgi Uzunluğu 0
Dış Çizgi Kalınlığı 0
Dış çizgi Uzaklığı 0

Valorant Crosshair Artı Ayarları

Ayarlanacak Sekmeler Ayarlanma Seviyesi
Renk YEŞİL
Solma KAPALI
Hareket Hatası KAPALI
Atış Hatası KAPALI
Merkez Nokta Saydamlığı KAPALI
Merkez Nokta Kalınlığı KAPALI
Ana Çizgi Saydamlığı 1
Ana Çizgi Kalınlığı 1
İç Çizgi Saydamlığı KAPALI
İç Çizgi Uzunluğu KAPALI
İç Çizgi Kalınlığı KAPALI
İç çizgi Uzaklığı KAPALI
Dış Çizgi Saydamlığı 1
Dış Çizgi Uzunluğu 3
Dış Çizgi Kalınlığı 2
Dış çizgi Uzaklığı 2

Gamerların Tercih Ettiği Ayarlar

Popüler gamerlar Volarant oyununu oynarken takımını öne geçirmek için nişangah özelliği konusunda hassas davranıyor. Kendilerine özgün ayarlamalar yapsa da genel olarak aşağıda verdiğimiz değişimleri uyguluyorlar. Profesyonel olan gamerların amatör gamerlara tavsiye ettiği ayarlar tablo şeklinde sunuluyor. Listede verilen menüler dışında kalanları kendinize özel değiştirebiliyorsunuz.

Valorant Crosshair Brax Ayarları

AYARLANACAK SEKMELER AYARLANMA SEVİYESİ
RENK BEYAZ
MERKEZ NOKTA SAYDAMLIĞI KAPALI
MERKEZ NOKTA KALINLIĞI KAPALI
ANA ÇİZGİ SAYDAMLIĞI 1
ANA ÇİZGİ KALINLIĞI 1
İÇ ÇİZGİ SAYDAMLIĞI 1
İÇ ÇİZGİ UZUNLUĞU 4
İÇ ÇİZGİ KALINLIĞI 2
İÇ ÇİZGİ UZAKLIĞI 3
DIŞ ÇİZGİ SAYDAMLIĞI 0
DIŞ ÇİZGİ UZUNLUĞU 0
DIŞ ÇİZGİ KALINLIĞI 0
DIŞ ÇİZGİ UZAKLIĞI 0

Valorant Crosshair cNed Ayarları

AYARLANACAK SEKMELER AYARLANMA SEVİYESİ
RENK BEYAZ
SOLMA KAPALI
HAREKET HATASI KAPALI
ATIŞ HATASI KAPALI
MERKEZ NOKTA SAYDAMLIĞI KAPALI
MERKEZ NOKTA KALINLIĞI KAPALI
ANA ÇİZGİ SAYDAMLIĞI KAPALI
ANA ÇİZGİ KALINLIĞI KAPALI
İÇ ÇİZGİ SAYDAMLIĞI 1
İÇ ÇİZGİ UZUNLUĞU 5
İÇ ÇİZGİ KALINLIĞI 2
İÇ ÇİZGİ UZAKLIĞI 0
DIŞ ÇİZGİ SAYDAMLIĞI 0
DIŞ ÇİZGİ UZUNLUĞU 0
DIŞ ÇİZGİ KALINLIĞI 0
DIŞ ÇİZGİ UZAKLIĞI 0

Valorant Crosshair TenZ Ayarları

Devamını oku

Bilgisayar Toplama Rehberi

Bilgisayar Toplama Rehberi

İyi bir oyun deneyimi yaşamak için ya hazır paket üst düzey oyuncu bilgisayarı almanız veya kendinize özel ileri de geliştirebileceğiniz bilgisayar toplamanız gerekiyor. Eğer hazır bilgisayar almak istiyorsanız ne tür oyunlar oynayacağınıza karar verip ona göre bilgisayar seçimi yapabiliyorsunuz. Fakat hazır dahi olsa almadan önce dikkat etmeniz gereken noktalar bulunuyor. Hem dikkat etmeniz gereken noktaları hem de fiyat performans canavarı olan ürün tavsiyesi için sitemizin blog sayfasında yer alan haberi incelemenizi tavsiye ediyoruz. Hazır değil de kendiniz bilgisayar toplamak istiyorsanız birçok avantajdan faydalanırken birçok dezavantajınız olduğunu belirtmek istiyoruz. Çünkü bu süreçte birçok zorlanacağınız ve sabırlı olmanız gerektirecek durumlar olabiliyor. Bu süreçte alacağınız her ürünün önceden aldığınız ürünle uyumlu olması gerekiyor. Bu örnekte olduğu gibi her attığınız adım hem önceki adımlarınızı hem de sonraki adımlarınızı direkt olarak etkiliyor. Bu yazımızda bilgisayar toplamak istiyorum diyen kişilere ilk aldığı karardan toplama işleminin bitişine kadar olan süreçte yardımcı olacak bilgileri paylaşıyoruz.

Bilgisayar Toplama İşleminin Avantajları ve Dezavantajları

AYARLANACAK SEKMELER AYARLANMA SEVİYESİ
RENK CAMGÖBEĞİ
SOLMA KAPALI
HAREKET HATASI KAPALI
ATIŞ HATASI KAPALI
MERKEZ NOKTA SAYDAMLIĞI KAPALI
MERKEZ NOKTA KALINLIĞI KAPALI
ANA ÇİZGİ SAYDAMLIĞI 1
ANA ÇİZGİ KALINLIĞI 1
İÇ ÇİZGİ SAYDAMLIĞI 1
İÇ ÇİZGİ UZUNLUĞU 4
İÇ ÇİZGİ KALINLIĞI 2
İÇ ÇİZGİ UZAKLIĞI 2
Avantajlar Dezavantajlar
Hazır paket satılan bilgisayara oran ile daha uyguna toplama işlemi yapabiliyorsunuz. Bu süreçte yanlış bilgiler ile hareket edilirse birçok donanım parçası istenilen performansı veremiyor veya hiç kullanılmadan saklanabiliyor.
Bilgisayarınızı güncelleştirme süreci daha kolay oluyor. Bütün donanım parçalarını ayrı ayrı aldığınız için ufak bir problem de yardımcı olacak kişiye ulaşmak zor oluyor.
Size ve ihtiyaçlarınıza özel bir bilgisayar oluşturuyorsunuz. Alacağınız her ürünün istediğiniz sisteme uyması ve diğer parçaların performansını etkilememesi için saatlerce araştırma yapılabiliyor.
Bilgisayar parçaları ve kendi donanımız hakkında hakimiyet sahibi oluyorsunuz.

Bilgisayar Toplamadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Masaüstü bilgisayar toplama işleminde dikkat etmeniz gereken noktalar ikiye ayırıyoruz. Parça almadan önce bilmeniz gerekenler ile parça alırken dikkat etmeniz gereken noktalar şeklinde 2 ayrı başlık bulunuyor. Parça alamadan önce bilmeniz gereken noktalarda amacınızı, bütçenizi, minimum gereksinimleriniz gibi birçok soruya yanıt veriyorsunuz. Parça alırken dikkat etmeniz gereken noktalarda ise kasa alırken ne tür kasa almanız gerektiği, hangi ram sizin için daha iyi olur şeklinde bilgiler bulunuyor. İlk olarak parça almadan önce nelere dikkat etmeniz gerekiyor bunu inceliyoruz.

Niçin Bilgisayar Topluyorsunuz?

Bilgisayar toplamak için gerekenler nelerdir insanların akıllarına gelen ilk soru oluyor. Ne için bilgisayar toplamak istiyorsunuz sorusuna vereceğiniz yanıt ile hem amacınızı belirliyor hem de toplamak için nelerin gerektiğini belirliyorsunuz. Bilgisayarınız eski olduğu için yeni nesil oyunları oynayamadığınız için yeni nesil bilgisayar toplamak veya bilgisayarınız yeni fakat GTA V oyununu ekran kartınız kaldırmadığı için yeni bir ekran kartı arıyorsunuz bu durumlar amacınızı belirliyor. Amacınız önemsiz gibi gözükse de ilerleyen zamanlarda kararsız kaldığınız zaman amacınızı hatırlamak sizi rahatlatıyor.

Bütçenize ve İhtiyacınıza Uygun Ürünler

Bilgisayar toplama önerileri isteyenlere uzmanlar amacınız dışına çıkmayın şeklinde ortak bir tavsiye veriyor. Amacınızı belirledikten sonra hedeflediğiniz ürünlere bütçeniz dahilinde bakmanız gerekiyor. Oyun bilgisayarı mı toplamak istiyorsunuz buna uygun ürünleri toplamanız gerekirken amacınıza uygun olmayan bir ürüne para vermeniz hem bütçenize hem de amacınızı zedeliyor. Sadece film izlemek, Microsoft ürünlerini kullanmak isteyen biri ileri düzeyde işlemci almaz çünkü giriş seviyesindeki işlemci amacına uygun çalışıyor. Sizde amacınız ve bütçeniz doğrultusunda ürünlere bakmanız ve araştırmanızı tavsiye ediyoruz.

Fazla Özellik Fazla Para Demek

Öncelikle toplama işleminde alacağınız ürünlerin özelliklerinin fazla olmasının hiçbir olumsuz etkisi bulunmuyor. Anakartın hızı RAM’lerin hızını belirliyor ve anakartınızın hızı 3200 MHz ise 64 GB RAM taksanız dahi kullanacağınız frekans 3200 MHz olacağı için 64 GB için ödeyeceğiniz para bütçenizi sarsıyor. Fazla özellik fazla para demek derken bunu anlatmaya çalışıyor. Elinizdeki donanım hakkında bilginiz olduğu sürece daha fazla özelliğe değil izin verilen özelliğe göre para harcamanız gerekiyor. İleride kullanırım veya hoşunuza giden özellik sisteminize uymadığı halde bir gün kullanırım şeklinde harcama yapmamanızı tavsiye ediyoruz. Bir örnek daha vermek gerekirse anakartınızda depolama sürücünüz için soket bulunuyor. Eğer eski bir anakartınız varsa yeni nesil SSD sürücü aldığınız zaman soket uyuşmazlığını görebiliyorsunuz. Fakat soket olarak uyan depolama alanı yüksek ve sisteminizde herhangi bir sorun yaşatmayacak HDD sürücü alırsanız hem bütçenizde tasarruf sağlarsınız hem de sisteminize uygun uyumlu ürün kullanmış oluyorsunuz.

Darboğazdan Kaçınmanız Gerekiyor

Darboğaz nedir diye merak ediyorsanız sizler için bu konu hakkında rehber niteliğinde haberimiz bulunuyor okumanızı tavsiye ediyoruz. Kısaca işlemci ekran kartı gibi donanımsal parçaların özellikleri sebebi ile uyumlu çalışamaması sonucu performans düşüklüğü yaşanmasına deniyor. Grafikleri çok iyi olan GTA V için bilgisayar topladığını düşünün ve grafikleri hissetmek için en iyi ekran kartlarından birini alıyorsunuz ve bütçenizde zorlandığı için giriş seviyesi işlemci alıyorsunuz. GTA V oyununu açınca bütçenizin büyük bir kısmını harcadığınız ekran kartı giriş seviyesi bir ekran kartı gibi çalıştığını fark ediyorsunuz. Bunun sebebi aldığınız ekran kartı değil kurduğunuz sistemden dolayı oluyor. İşlemci giriş seviyesinde olduğu için oyun içinde verdiğiniz reaksiyonları geç hesaplıyor ve ekran kartı geç gelen verileri zamanında işlemediği için işlemciye göre performansını düşürüyor. Burada dikkat etmeniz gereken nokta sisteminizdeki tüm parçaların birbirleriyle uyumlu olması gerekiyor.

Sıfır veya İkinci Ürün Alımı

Bildiğiniz üzere Dolar kuru sebebiyle bilgisayar toplamak her geçen gün daha maliyetli oluyor. Sıfır almak zorlaştığı için insanlar ikinci el ürün almaya yöneliyor. Fakat ikinci el piyasası da son zamanlarda pek güven vermiyor. Eğer bütçeniz gereği ikinci el ürün almak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken birkaç nokta bulunuyor. İlk olarak ürünü almadan önce ürünün çalışıp çalışmadığına bakmanız gerekiyor. İkinci olarak alacağınız ürünün garantisi bulunuyor mu? Eğer bulunmuyorsa herhangi bir arıza da gösterdiğiniz emek bir anda yok oluyor. Üçüncü olarak çevrenizdeki insanlar ile alışveriş yapmaya öncelik göstermeniz gerekiyor. Çünkü bildiğiniz üzere kripto para popülerleştiğin zamandan itibaren ekran kartı bulmak zorlaşıyor. Madencilik yapan insanlar yorgun olan ekran kartlarını ikinci el olarak satıyor ve bu şekilde de kâr yapıyor. Artık eski gücü olmayan ekran kartı ile yeni nesil oyunları oynamanız çok üzün sürmüyor. Son olarak alacağınız ekran kartı ile işlemcinin uyuşup uyuşmadığına bakmanızı tavsiye ediyoruz. Bu uyuşma içinde kullandığınız donanımsal parçaların web sitelerine girip hangi parçalar ile uyumlu olduğunu görebiliyorsunuz.

Bilgisayar Parçalarını Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Parça almadan önce oyun bilgisayarı toplama işleminde dikkat etmeniz gereken noktaları gördükten sonra faaliyet esnasında dikkat etmeniz gereken noktalara geçiyoruz. Bu noktalarda donanımınız için gereken tüm parçalarda hangi tür ürünlere bakmanız gerektiğini, hangisinin daha fazla işinize yarayacağı gibi tavsiyelerimiz bulunuyor. Bu başlık altında bilgisayarın açılması için gereken 7 farklı ( kasa, anakart, güç kaynağı, CPU, GPU, RAM, bellek, depolama) bileşen hakkında bilgiler bulunuyor. Rutin işler veya destek ekipmanları için en iyi oyuncu ekipmanları yazımızı okuyarak hem dikkat etmeniz gereken noktaları hem de ürün tavsiyelerimizi görebiliyorsunuz.

Kasa Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnsanların yüksek bir çoğunluğu masaüstü bilgisayar toplama işlemine parçalardan başlıyor. Fakat ilk olarak hangi tür kasa kullanacağınıza karar vermenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü parçalar özellikle bütçenizin büyük bir çoğunluğunu alacağı en son kasa alımına geldiğiniz zaman elinizdeki bütçe ile istemediğiniz kasaları alıyorsunuz. Eğer ilk kasadan başlarsanız kendine uygun türü satın alırsanız diğer aldığınız parçaları çalıştırabilecek en iyi donanımı kurmuş oluyorsunuz. En iyi işlemci, RAM, anakart, GPU’yu aldığınızı farz edin ve ileride geliştirme de yapmak istiyorsunuz kasa olarak küçük kasa aldığınız zaman fazla soğutma işlemi yapılamadığı için bütçenizin çoğunu harcadığınız parçalar yeteri kadar soğumadığı için istediğiniz performansı vermiyor. Fakat ilk olarak kasa seçimi yaparsanız istediğiniz parçaları istediğiniz şekilde kullanarak en iyi performansı alabiliyorsunuz. Kasa araştırması yaparken karşınıza 3 türden kasa çıkıyor. Küçük, orta ve büyük kasa türlerinin avantajları olduğu gibi dezavantajları olabiliyor.

Küçük Kasa

Boyut olarak şaşıracağınız düzeyde küçük olan kasa dar bir alanda çalışıyorsanız sizin için en ideal olan kasa türünden biri oluyor. Fakat oyun bilgisayarı toplamak için kasa arıyorsanız küçük kasa almamanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü sınırlı soğutma sistemi yer aldığı için bilgisayarınız çabuk ısınıyor ve yüksek seviye de gürültü çıkarıyor.

Orta Kasa

Boyut olarak çoğu oyun severin beğendiği ve kullandığı kasa türü sıkışık ortamlarda gösterdiği performans ile memnun ediyor. Küçük kasa gibi dezavantajları olamayan türün ileride sistem geliştirmesi yapmak isteyenlere de ayrıca avantaj sağlıyor. Soğutma konusunda da ideal olanı sunan kasa oyun bilgisayarı oluşturmak isteyenlerin neden çok beğendiğini bir kez daha gösteriyor.

Büyük Kasa

Eğer sıkışık bir alanda kullanacaksanız ve masanızın altında veya üstünde kullanmak için kasa arıyorsanız kesinlik büyük kasalara bakmamanız gerekiyor. Çok fazla avantaj sağlamasa da farklı işler için kullanılan tür oyun severlere pek önerilmiyor.

Ekran Kartı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilgisayar toplama parçaları arasında oyun severlerin en çok dikkat ettiği ekran kartları, fiyatları ve sunduğu özellikleri ile insanların kafasını karıştırabiliyor. Çünkü bu sektörde yer alan ürünler özellikleri yakın olsa da model, fiyat farklılıkları ile kafa karıştırıyor. X markası 3000 modelinin sunduğu özellikler ile 3010’un sunduğu özellikler tamamen aynı olmasa da benzer özelliklere sahip kartlar olabiliyor. X markasının 3000 modeli 10 TL ile satılırken 3010 modeli 20 TL’ye satılıyor. İnsanlar oyunların sunduğu grafikleri deneyimleyebilmek için 3010 modelini almak istiyor ve bütçesinin büyük bir kısmını buraya harcamak istiyor fakat 3000 serisi de istediği özellikleri veriyor, fiyat konusunda da diğerine göre daha uygun olduğu için karışıklık çıkıyor. Örnekte verdiğimiz gibi bir üst modellerde bu olabiliyor ama 3000 modeli ile 3050 modeli daha farklı ekran işlemcileri oluyor. Örneklerden anladığınız gibi ekran kartlarında modellerin isminde yer alan rakamlar kartın özelliklerini anlatıyor. İlk rakam kaçıncı nesil olduğunu sondaki rakamlar ise bu nesil arasında yerini belirtiyor. Rakamlar arttıkça özellikler ile rakamlarda artıyor.

İşlemci Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oyun bilgisayarı toplama için parçalar arasında işlemciye öncelik vermeniz gerekiyor. Çünkü kuracağınız sistemin kalbi, oyun deneyiminize direkt katkısı ve diğer parçaların performansında etkili oluyor. İşlemci eskiye oranla önemi kaybetmiş gibi dursa da elektronik cihazların (bilgisayar, laptop, akıllı telefonlar, tabletler) kalbi olduğu için her zaman önemli olduğunu her seferinde gösteriyor. İşlemci konusu toplama işlemi yapan herkesin kafasında hep soru işareti bıraktırıyor. Çünkü cihazlarda yapacağınız işlemlerin işlenmesini yapan donanımın hızlı olması oyun deneyiminizi artırıyor. Yüksek çekirdek sayısına sahip cihazlar daha hızlı oluyor fakat günümüzdeki oyun sektörünün işlemci konusunda aldığı yeni yol ve işlemcinin sadece komutları işlemi görevi yaptığı için bütçenizin çoğunu buraya harcamanızı tavsiye ediyoruz. Bellek ve ana kart depolama yapılan hesapları işleme konusunda önemli rol işledikleri için bu ürünlere de önemli bir bütçe ayırmanız gerekiyor. Günümüzdeki oyunları oynamak için minimum 4 çekirdek eğer bütçeniz uygunsa 6 çekirdek bir işlemci almanızı tavsiye ediyoruz.

RAM Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilgisayar toplama işlemi yaparken çok fazla RAM almanıza gerekmiyor. Günümüzde modern oyunlar minimum sistem gereksinimi olarak en fazla 8 GB istiyor. Topladığınız bilgisayarda 32 GB veya 64 GB olması oyunu çok daha hızlı yapmıyor. Fakat 8 GB ile 32 GB arasında hız farkı bulunuyor fakat oyun için kullanacağınızı düşünürsek aradaki fark önemsenmeyecek kadar az olduğunu belirtmek istiyoruz. Gamerlar oyunlar için minimum 12 GB’lık bir bellek alımını öneriyor fakat isterseniz 16 GB veya 24 GB’lık RAM alımı da yapabiliyorsunuz. Yüksek maliyete sahip toplama işleminde harcayacağınız parayı 32 GB bellek alımı için değil de daha iyi ekran kartı almanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü 24 GB RAM ile 32 GB RAM hem size avantaj sağlamıyor hem de bilgisayarınızda ek bir fayda sağlamıyor. İleri ki zamanlarda eğer yükseltmek isterseniz rahat ve daha az maliyetle yükseltebiliyorsunuz. Eğer 16 GB RAM almaya karar verdiyseniz 2 adet 8 GB’lık bellek almanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü veri aktarım hızını daha aktif bir şekilde yönetebiliyorsunuz.

Anakart Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilgisayar toplama işlemlerinde dikkat etmeniz gereken noktaları ikiye ayırmış ve parça almadan önce dikkat etmeniz gereken noktalarda bütçe ve amacınıza göre sistem kurmanız gerektiğini anlattık. O başlıkta sizlere amacınızdan sapmamanızı ve bütçenizle doğru orantılı bir sistem kurmanız gerektiğini yazdık. Anakart alırken bu başlığın aklınıza tekrar gelmesini istiyoruz. Çünkü toplama işlemi yapan herkesin en sıkıntı çektiği noktalardan biri anakart alma olayı oluyor. Çünkü bu donanım çok fazla özellik çeşidi sunduğu için ve direkt olarak oyun zevkinizle alakasız olduğu düşünüldüğü için bu araştırma sıkıcı oluyor. İnsanlar ekran kartına, işlemciye bütçelerinin yüksek bir kısmını ayırdıkları için de ucuz olan anakart alımını yapıyor. Yüksek özelliklerle donatılmış sistem çok fazla özelliği olmayan anakart ile birleşirse sisteminiz istediğiniz verimliliği vermiyor. Bu yüzden anakart alırken ucuz ürünleri almanızı tavsiye etmiyoruz. Piyasa da yer alan ucuz ve pahalı anakart arasında ne tür farklar bulunuyor?

Bağlantı Yuva Sayısı ve Modeli

Öncelikle pahalı olan parçalar daha iyi veya ucuz olan bütün anakartlar kötüdür şeklinde bir kıyaslama yapılmıyor. Sadece bu çeşidin fiyat farkından dolayı oluşan özelliklerini belirtiyoruz. Öncelikle anakart çevresel birimlerin birleşme merkezi oluyor. Bu yüzden kullanacağınız tüm donanımsal araçlar bu set ile bağlantılı olması gerekiyor. Pahalı kartlarda bulunan yonga setlerinde ucuz olana göre daha fazla bağlantı noktası bulunduğu için geliştirmelerinizi daha rahat yapıyorsunuz. Sürücülerin daha fazla alana sahip olması gibi birçok avantajı ile ucuz olana göre sisteminizi daha da özel hale getiriyor.

Hız Aşırtma

Toplama işleminde donanım toplarken çok fazla yeni argümanlar ile karşılaşıyorsunuz. Hız aşırtma terimi de son zamanlarda standart hale gelse de ilk defa duyan insanlar olabiliyor. Bu terim anakartların ek donanımlara verdiği reaksiyon deniliyor. Pahalı kartlar sağladıkları yazılım ile ek donanımlar ile birlikte iyi performans veriyor. Fakat çoğu kart da yazılım desteği olmadığı için ek donanım ile çalışmıyor.

Kullanım Süresi

Sadece anakartda değil kullandığınız bütün teknolojik ürünlerde kullanım şekline göre teknolojik ürünün kullanım süresi değişiyor. Rutin işleriniz için kullanacağınız bilgisayarda anakart problemi yaşamıyorsunuz. Çünkü anakartı zorlamıyorsunuz fakat orta seviye sisteminizi ucuz bir anakarta bağlar ve yeni nesil oyunlar oynarsanız kapasitör hatası alabiliyorsunuz. Son zamanlarda yaygınlaşan bu hata genellikle ucuz anakart kullanımından dolayı oluyor. Pahalı kartlarda bulunan güç düzenleme bileşeni ile sisteminizi rahatlatmasının yanı sıra kaliteli malzemelerden oluştuğu için uzun süre kullanabiliyorsunuz ve kapasitör hatası kolay kolay almıyorsunuz.

Sisteminizi Güncellemek İstediğiniz de Sunduğu Avantajlar

Anakartın ne kadar kaliteli olduğunu yonga setinin size sunduklarından anlayabiliyorsunuz. Ucuz anakart aldığınız zaman set size düşük sistemli bir RAM, GPU, CPU kullanmanız ve tek bir giriş yuvası sunabiliyorken kaliteli setler size yüksek özelliklere sahip RAM, CPU, GPU takmanıza rağmen ileride geliştirmek isterseniz diye bu parçalara ekleme yapabileceğiniz ek giriş yuvaları sunuyor. Kaliteli yonga setlerine sahip kartların fiyat yüksek oluyor fakat verdikleri performans ile sisteminizin tadını çıkartabiliyorsunuz.

HDD/SDD


Bilgisayar toplama konusunda çok fazla araştırma yapmayacağınız ve sistemine uygun ürünü rahatlıkla bulacağınız depolama sürücüsü konusuna geliyoruz. Depolama için kullanılan en eski sürücü HDD, sizlere daha fazla alan sunarken hız olarak istediğiniz verimliliği alamıyorsunuz. Son zamanlarda popüler olan SSD sürücüler hız olarak sizler memnun ediyor fakat bu sürücülerinde çeşitleri bulunuyor. İlki 2.5’ SSD ikincisi de M.2 SSD olarak karşınıza çıkan türler sunduğu özelliklere fiyat farklılıkları bulunuyor. HDD gibi klasik bağlantısı bulunan 2.5 SSD ek güç kaynağına ihtiyaç duyuyor ve diğerine göre daha uygun fiyatlara sunuluyor. İkinci tür ise veri aktarım hızı konusunda sizi şaşırtacak özellikleri bulunuyor ve direkt olarak anakarta bağlanıyor. Favori oyununuza ne kadar hızlı ulaşmak istediğinize göre türler arasında seçim yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Güç kaynağı

Oyun bilgisayarı toplama konusunda yapacağınız ufak bir hatanın telafisi bulunabiliyor. Fakat güç kaynağı konusunda hata yapmanız durumunda bütün emekleriniz boşa gidebiliyor. Çünkü yeteri kadar güç desteği almadığı zaman bazı donanımlar çöp olabiliyor. Bu konuda çok dikkatli olmanzı gerekiyor. Öncelikle topladığınız sistemin ne kadar enerji harcayacağını bilmeniz gerekiyor. Bazı bilgisayar toplama siteleri kullandığınız set hakkında ne kadar enerji harcayacağı konusunda sizlere bilgi veriyor. Bu sonuca göre sisteminizin harcadığı enerjinin %25 daha fazlasını güç kaynağından almanız gerekiyor. Sisteminin 100W enerji harcıyorsa 125W enerji veren bir güç kaynağı kullanmanız gerekiyor fakat ileride yapacağınız yükseltmeleri de düşünerek 150W veya 175W güç sağlayan kaynakları tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.
İyi bir bilgisayar nasıl toplanır, toplarken nelere dikkat edilmeli veya hangi parçalara ihtiyaç duyulur gibi kafanızı karıştıran soruların çözümlerini vermeye çalıştığımızın sonuna geliyoruz. Karmaşık olduğu düşünülen bu işlem aslında karmaşık değil sadece bir plan hazırlayıp amacınıza göre hareket etmeniz gerekiyor. Gerekli bütçeyi sağladıktan sonra dikkat etmeniz gereken noktalara göre araştırmalar yaparsanız süreci daha kolay hale getiriyorsunuz. Donanım konusunda ihtiyaç duyacağınız ürünleri daha uyguna ve ürünlerin nasıl çalıştığını görmek istiyorsanız sitemizi incelemenizi tavsiye ediyoruz. Satış merkezlerimize uğrayarak istediğiniz ürünün çalışma şeklini canlı canlı görerek kafanızdaki bütün soru işaretlerini kaldırabiliyorsunuz.

Devamını oku

Mining Nedir? Nasıl Yapılır? Hangi ekran kartları gerekir?

Dünya ekonomisini derinden sarsan ve günümüzdeki herkesin uğraştığı veya uğraşmak istediği coin dünyasında yer almanın birkaç yolu bulunuyor. Bu yollardan ilki bu evrende sizlere kazanç sağlayacağınızı düşündüğünüz coinlere yatırım yaparak girebiliyorsunuz. İkinci olarak ise yatırımcıların yaptığı yatırımları bloklar oluşturarak (mining) sisteme kaydedip ödül alarak, kripto para sektörüne girmiş oluyorsunuz. İki şekilde de bu sektöre girdiğiniz zaman riskler bulunuyor fakat yatırımcı olarak girdiğiniz zaman riskiniz daha da artıyor. Çünkü yatırımcı olarak girdiğiniz zaman coinin değerinin düşmesi yatırımınızın değerini de düşürüyor bu da zarar etmenize sebep oluyor.

Daha az riski bulunduğu için insanlar kripto para sektörüne kazı işlemi yaparak girmek istiyor. İlk defa girecekler mining nedir, nasıl yapılır ve sistem gereksinimleri nelerdir diye düşünüyor. Kazı işlemini internet ve bir bilgisayar ile yapabiliyorsunuz fakat bunun için özel sistemler gerekiyor. Arama motoruna kripto para kazı şeklinde arama yapıp karşınıza çıkan sitelerden herhangi birine girip bu işlem yapılmıyor. Bu işlemi yaptığını iddia eden sitelere girdiğiniz zaman hem kişisel bilgilerinizi çaldırıyor hem de bilgisayarınıza virüs indiriyorsunuz. Bunun için hem yazılımsal hem de donanımsal ihtiyaçlarınız bulunuyor. Bu yazımızda kazı işleminin ne olduğunu, nasıl yapıldığını ve nelere ihtiyacınız olduğunu anlatmayı planlıyoruz.

Mining Nedir?


Blockchain veri tabanı sistemi coin sektörünün bu kadar başarılı olmasının en büyük sebepleri arasında sayılıyor. Çünkü hacklenemeyen sistem hem işlemleri hızlandırıyor hem de serbest bırakıyor. Bu sistemde yapılan her bir işlem için bir blok sistemi kuruluyor fakat bu blokları oluşturmak çok zorlayıcı olabiliyor. Zor bir bulmaca çözdüğünüzü düşününün ve sorular gittikçe daha da zorlaşıyor ayrıca bunun için yardım isteyemiyorsunuz. Kazıcılık işlemi de bu örneğe benziyor fakat bu bulmaca çözme işlemini bilgisayarınız yapıyor ve güçlü donanımla bu işleme girmediğiniz zaman bilgisayarınız kalıcı bir hasarlar alabiliyor.

Finansal işlemleri onaylamak, alım satımları gerçekleştirmek ve Bitcoinler üretme işleminin yapılmasına Mining deniliyor. Sadece bu işlemi yaparak ödül verilmiyor hızlı olmanız ve ilk bloğu siz kurduğunuz zaman ödül alıyorsunuz. İlk bloğu oluşturduktan sonra diğer blok için daha zorlu işlemler sizleri bekliyor. Her bloktan sonra daha zorlu işlemlere geçtiğiniz için bilgisayarınızın donanımsal olarak üst seviye de olması gerekiyor. Ayrıca donanımsal olarak sürekli kendinizi güçlendirmeniz gerekiyor çünkü işlem esnasında ekran kartınızın çökmesi o kadar uğraşı bir anda bitirebiliyor. Kazı işlemi için diğer merak edilen konu ise Bitcoin’in ulaşabileceği miktar sayısına (21 milyon) ulaştıktan sonra kazı işlemleri son bulacak mı oluyor. En üst seviye de Bitcoin üretilse de işlemleri onaylamak ve transferleri gerçekleştirmek için kazıcılara ihtiyaç duyulacağı için kazı işleminin sonu gözükmüyor.

Mininng İşlemi Nasıl İlerliyor

Mining işlemi nasıl ilerliyor diye merak ediyorsanız Blockchain sistemini anlamanız gerekiyor. Bu sistem de herkesin yaptığı işlemler, işlemi yapanın sahip olduğu coinler gibi belli başlı detayları görebiliyorsunuz. Coin piyasasındaki yatırımcılar bu sistemde yatırımlarını dijital cüzdan adı verilen bir dijital kasada tutuyor. Bu kasaya ulaşmak için 2 farklı şifre girmeniz gerekiyor. Şifreleme sistemleri ile güvenli bir alışveriş imkanı sunan yazılım ilk şifresini size gönderdiği rastgele rakam ve harflerden oluşan parola ikinci şifre olarak da kasa sahibinin kendi belirlediği şifreyi girmesini istiyor.
Dijital cüzdan üzerinden işlemler her geçen gün artıyor ve Blockchain’de üyelerinden bu yapılan işlemlerin sisteme kaydedilmesini talep ediyor. Üyelerde yapılan işlemleri sistemlere kaydederken yeni bloklar oluşturuyor ve bu işlemleri ilk bitirene sistem BTC hediye ediyor. Verilen bu BTC’lerin sayısı piyasada yer alan coin sayısına göre değişiyor. Örnek olarak vermek istersek ilk yıllarda (2009 yılında) 50 BTC hediye verilirken günümüzde (2022) 6.25 BTC hediye ediliyor. Sektörde bu azalmaya Halving ismi veriliyor. Madenciler kazandığı parayı anında sattıkları için piyasada bolluk oluşuyor ve değer düşüşü yaşanıyor. Sistem de bunu önlemek için blok başına verilen ücreti her 4 yılda bir yarı yarıya azaltıyor. Bazı uzmanlar verilen miktar düşse de alınan ücretin değeri her zaman artıyor şeklinde yorum yapıyor. Fakat bunun garantisi bulunmuyor çünkü Blokchain sistemi 2022 yılında 6.25 BTC verdiğini düşünürsek güncel değeri 3.855.454,56 TL ederken 2024 yılında 3.125 BTC verileceği biliniyor. Sistemin hediye ettiği miktarın günümüzdeki değerin altında da kalma ihtimalinin olduğu gibi bu değerden yüksek bir değer etme ihtimali de bulunuyor. Çünkü coin piyasası gün içerisinde yaşanacak olaylara bağlı olarak (Elon Musk Tweetleri) artış veya azalışlar yaşayabiliyor.

Mining Nasıl Yapılıyor?

Mining nasıl yapılıyor, Bitcoin madenciliği nedir sorusunda sonra merak edilen ilk soru oluyor. Çünkü bu konu hakkında herkes bu işi yapanın zengin olacağı, kolay bir iş olduğuna dair yorumlar yapıyor ve bu fikirlerden etkilenen insanlarda nasıl yapıldığını öğrenip bu işe atılmak istiyor. Yapılan işlemleri şifreleyip bunları onaylamanız durumunda hediye alıyorsunuz. Bunun içinde sağlam bir internet sistemine ve Mining Rig adı verilen sistem sahip olmanız gerekiyor. Bu iki şartı sağladıktan sonra madencilik işlemi için kendinize bir yöntem seçmeniz gerekiyor. Bu yöntemler karlılık, maliyet ve zorluk seviyesine göre değişiyor.

‌GPU Madenciliği

Mining yaparken kullanacağınız ilk yollardan biri olan GPU Madenciliği, Grafik İşlemci Birimi olarak adlandırılan ekran kartı işlemcileri ile yapılıyor. GPU normal bilgisayarın işlemcisine oranla daha güçlü olduğu için bu yöntem ortaya çıkıyor. Bu kartın hesaplama odaklı olması dikkat çeken ayrı bir özelliği oluyor. Güçlü ve hesaplama odaklı olması sebebiyle günümüzdeki çoğu madenciler GPU yolu ile hediyeler kazanıyor. Ethereum, Zcash gibi coinler İş Kanıtı Madenciliği sistemle çalıştığı için bu tür hediyeler almak istiyorsanız GPU modelini kullanmanızı tavsiye ediyoruz.
Mining sistemi denilince herkesin önerdiği ASIC malzemelerine oran ile daha uygun fiyata sahip olan ekran kartları karlı kazançlar sağlayabiliyor. Fakat bir tane ekran kartı ile bu işlemi yapamıyorsunuz. Bunun için mining rig adı verilen birden fazla ekran kartının yer aldığı bir sistem kurmanız gerekiyor. Bu rig sistemi için alacağınız ekran kartlarının belirli özellikleri olması gerekiyor.
 

ASIC Madenciliği

ASIC uygulamaya özel entegreler çevirisi olan bu madencilik sistemi çok popüler olduğu için yeni başlayacak madencilerin kullanması için öneriliyor. Bu Bitcoin madenciliğinin artı özelliklerinin olduğu gibi olumsuz yanları da bulunuyor.  Kriptopara madencili odaklı sistem olduğu için uygun donanımsal ve yazılımsal araçlar ile özel bir donanıma sahip oluyorsunuz. Bu cihazların yüksek hesaplama kapasitesi bulunduğu için diğer yolları seçen madencilere oran ile daha hızlı oluyorsunuz. Fakat bu yüksek hesaplama yapan makineler çok fazla enerji tüketiyor. Eğer sağlam bir alt yapınız bulunmuyorsa bu yolu tercih etmemenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca yüksek faturalar karlılığı azaltıyor.
Ayrıca bazı kripto paralar madencilerden yapılan işlemler için kanıtlar istiyor. Birçok kanıt yolu bulunsa da İş Kanıtı adı verilen kanıt türü daha çok tercih ediliyor. ASIC sistemini kullanarak Bitcoin ve Litecoin gibi coinleri hediye olarak kazanmak için İş Kanıtı yolunu kullanabiliyorsunuz.
 

‌CPU Madenciliği

CPU açılımı merkezi işlem birimi olan işlemcileri kullanarak madencilik yaptığınız bu yol eskisi kadar popüler olmadığı için yeni başlayan kişilere tavsiye edilmiyor. Çünkü yüksek hesaplama kapasitesi düşük olan bu sistem coinler tarafından tercih edilmiyor. Rakiplerinize oranla daha yavaş olduğunuz için hediyeler için avantajlı olmuyorsunuz. İnternet ve evinizde yer alan herhangi bir bilgisayar ile bu madencilik sistemini yapabiliyorsunuz. Sadece yazılım yüklettiğiniz için pek fazla maliyeti olmayan bu coin madenciliğini yeterli bütçeye sahip olmayan insanlara tavsiye ediliyor.
Mining yaptığınız zaman kanıtlamak için birçok yol olduğunu ASIC madenciliğini anlatırken belirtmiştik, CPU sisteminde yüksek hesaplama yapılamadığı için İş Kanıtlı değil de Hisse Kanıtı adı verilen yolu kullanarak hediye kazanabiliyorsunuz. Bu yol ile kanıtlama sisteminde yüksek hesaplama kapasitesi aranmadığı için yazılımı çalışır halde bırakıp ve cüzdanınızda yeterli yatırımınız var ise madencilik sektöründe yer alabiliyorsunuz.
 

Bulut Madenciliği

Mining anakart, ekran kartı, donanım gibi konular için yeterli bütçeniz bulunmuyor, madencilik yapmak için bilgi birikiminiz yok ve zaman ayıramıyorsanız Bulut Madenciliğini araştırmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü bu madencilik türünde yukarıda yaşanan durumlar bulunsa da madencilik yapabiliyorsunuz. Bu madencilik servisinde siz değil başkaları madencilik yapıyor. Bulut madenciliğinde kişiler servislerden iş gücü kiralıyor ve bu iş güçlerini istedikleri madencilik havuzuna yönlendiriyor. Fakat bu iş güçleri ücretsiz çalışmıyor sizlerden belli bir ücret talep ediyor. Bu taleplerini sizlere kontrat yoluyla iletiyor ve iş güçlerinin taleplerini kabul ederseniz madencilik yapabiliyorsunuz.
Bu mining sistemi kar ettiriyor mu diye merak edebiliyorsunuz. Çünkü kontrat da yazan miktarları karşılamak biraz problem çıkarabiliyor. Donanım, soğutma, yazılım, bakım, gibi maliyetleri karşılamanızı isteyen iş güçleri yüksek kontratlar talep ediyor ve madencilik sisteminden kazanacağınız miktarın netliği bulunmuyor. Fakat baktığınız zaman madencilik hizmetinin gelirleri kontrat giderlerinin üstünde tutarlar oluyor. Eğer uygun bir kontrata imza atar ve işleri planlı şekilde kontrol ederseniz madencilik hizmetinden istediğiniz geliri sağlayabiliyorsunuz. Fakat günümüzde yaşanan durumlardan dolayı istenilen gelirinde elde edilmesi her geçen gün daha da zorlaşıyor.
 

Mining İşlemi Ne Kadar Kazandırıyor?

Mining kazanç hesaplama diye bir arama yaparsanız karşınıza binlerce hesaplama sitesi çıkıyor. Elde edeceğiniz gelirin coin havuzuna göre değiştiği için binlerce site bulunuyor. Burada ilk başta hangi madencilik sistemini yapacağınızı ve hangi havuza yöneleceğinize karar vermeniz gerekiyor. Bu kararı verdikten sonra hemen istenen geliri alamıyorsunuz. Çünkü bu sektörde para kazanmak için belli bir zaman ve planlı şekilde ilerlemeniz gerekiyor. Bu şekilde ilerlediğiniz zaman belli bir ücret kazanabiliyorsunuz. Fakat kazandığınız ücretin belli bir kısmını donanım kısmına tekrardan yatırmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü işlem gücü arttıkça ürünlerin kullanım süreleri düşüyor ve eski güçte çalışmıyor. Donanım yatırım yapmaya devam ederseniz Mining süresinde problem yaşamıyor ve işlemlerinizi istediğiniz gibi gitmeye devam ediyor. Son zamanlarda yaşanan İş Kanıtı ve Hisse Kanıtı iş modellerini araştırıp bu piyasaya girmenizi de tavsiye ediyoruz.

Mining rehberi hakkındaki yazımızın sonuna geliyoruz. Bu işlemde rakiplerinizin önüne geçmek ve işlemlerinizde sorun yaşamamak için donanımsal olarak ihtiyaçlarınızı giderebilmeniz için sizlere uygun fiyatlar ile ürünler sunuyoruz. İhtiyaç duyduğunuz gereksinimleri uygun fiyata alarak hem kazancınızı artırıyor hem de uzun süre bu ürünlere ihtiyaç duymuyorsunuz. Bu tarz bilgilendirici yazılar okumak veya ürün tavsiyesi istiyorsanız blog sayfamızı incelemenizi tavsiye ediyoruz.
 
Devamını oku

Gamepad Nedir ve Ne İşe Yarar?

Günümüzde hem oyun sektörü hem de bilgisayar destek ekipmanları her geçen gün kendini geliştiriyor. Bu gelişmeler sonucunda oyunlarda gerçeklik hissiyatı her geçen gün daha fazla hissediyorsunuz. ETS 2 oyununu direksiyon seti ile oynadığınız zevk ve gerçeklik hissini telefondan oynadığınız zaman alamayabiliyorsunuz. Tır sürerken kaza yaptığınız zaman direksiyonun titreşmesi veya vites atarken o sesi duymak gerçek bir tır sürüyormuş hissini yaşatıyor. Bu yüzden bazı oyunlar için bazı destek ekipmanları ile oynamanız gerekiyor. Günümüzde gamerlar özel oyunlarda daha çok zevk almak ve gerçeklik hissini yaşamak için gamepad, direksiyon seti gibi ek destek ekipmanları ile oyun oynamayı tercih ediyor. Fare ve mousedan sonra en çok tercih edilen oyun kolları her geçen dönem kendini daha fazla geliştiriyor.

Çok popüler olsa da gamepad nedir ve ne işe yarar sorusu her dönemde olduğu gibi bu dönemde de bazı insanların merak ettiği sorulardan biri oluyor. İlk çıktığı zaman bağlantı sağlamak için çevresel etmen olarak kullanılan teknolojik ürün günümüzde belli başlı oyun kategorilerinin vazgeçilmez destek ekipmanı olarak kullanılıyor. Spor, rol yapma ve birinci şahıs nişan (FPS) gibi oyunlarda gamerlar daha çok zevk almak için oyun kolları ürünleri daha çok tercih ediyor. Bu yazımızda sizlere bu tür ürünler alırken dikkat etmeniz gereken noktaları ve piyasanın fiyat performans canavarı olarak adlandırdığı 5 ürün hakkında tavsiyelerde bulunuyoruz.

Gamepad Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Oyun konsolu sektörü ile birlikte ortaya çıkan ve daha sonra bilgisayar, telefon gibi teknolojik ürünler ile uyumlu olan gamepad ürünleri arasında kendinize en uygun olanını bulmak biraz zor olabiliyor. Çünkü her satış noktasında (internet sitesi, uygulaması, alışveriş yerleri) bu ürünlerden binlerce yer alıyor. Bu ürünler arasında uygun fiyata olup kalitesiz olan, fiyatı yüksek olup istediğiniz verimi alamadığınız ürünler de bulunuyor. Aralarında en uygununu ve en kalitesini almak için birkaç püf noktasını bilmeniz gerekiyor. Öncelikle kablosuz gamepad mi alacaksınız yoksa kablolu mu alacaksınız buna karar vermenizi istiyoruz. Çünkü kablolu alacağınız zaman dikkat edeceğiniz noktalar ile kablosuz alacağınız zaman dikkat edeceğiniz noktalar arasında farklılıklar bulunuyor.

Kablolu Gamepad Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

PC gamepad olarak bilinen bu ürünler piyasadaki destek ekipmanları arasında en çok tercih edilen ürünlerden biri oluyor. Çünkü kablosuz gamepad ürünlerinin bazılarında kopmalar yaşanıyor ve oyun en önemli anında bu kopmanın olması insanların tercih etmediği zamanlar oluyor. Bu yüzden gamerlar daha çok kablolu ürünleri tercih ediyor ayrıca okuma hızı ve reaksiyonlar anında iletiyor. Bu yüzden üretici firmalar daha çok kablolu ürünleri üretiyor ve piyasada bu kadar çok ürünün olması gamerların kafasını karıştırabiliyor. Kafanız karışmadan ihtiyaçlarınızı karşılayacak ürünleri bulmak için sizlere vereceğimiz püf noktalara dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.

Tasarım

Gamepad alırken tasarım noktası hep önemsiz olarak görülüyor fakat özellikleri ve kalitesinden önce tasarımını özellikle incelemeniz gerekiyor. Çünkü bu tür ürünlerde hem göze hitap etmesi hem de elinize oturan bir ürün olması oyuna odaklanmanızı daha çok sağlıyor. Elinize oturmayan fakat özellik konusunda en iyi olan bir ürün aldığınızda eliniz ağrımaya başladığı zaman o ürünü kullanmamaya başlıyorsunuz. Bu yüzden ergonomik tasarımı bulunan ürünleri tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca tasarımı göze hoş gelen bir ürün tercih ettiğiniz zaman daha çok oynama hevesine kapılabiliyorsunuz.

Kaliteli Malzeme

Gamepad gibi teknolojik ürünler alırken en önemli nokta ürünün üretildiği malzemenin kalitesi oluyor. Uygun fiyatlara sunulan kalitesiz malzemelerden üretilen ürünleri aldığınız zaman hem istediğiniz verimi alamıyor hem de elinizde tahriş oluşturabiliyor. Bu yüzden alacağınız ürünü inceleyebiliyorsanız yakından incelemenizi, eğer internet üzerinden sipariş ediyorsanız hem alacağınız siteye bakmanızı hem de inceleme videolarını bakmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer özelliklerinden dolayı plastik malzemeden yapılmış bir ürün alırsanız terleme yapar ve eliniz tahriş olduğu zaman oyun oynama zevkiniz kaçabiliyor.
 

Tuş Kalitesi ve Sertliği

Pubg gamepad ile birlikte oynadığınız zaman hızlı olmanız gerektiği için tuşlara sert basabiliyorsunuz. Sürekli oynadığınızı da düşünürseniz tuşlar kalitesiz ve sert olursa parmaklarınız acıyor ve oyundan soğumaya başlıyorsunuz. Bu yüzden alacağınız ürünün yapıldığı malzemeye, tuşlarının sertliğine ve tuşlara bastığınız zaman size gösterdiği reflekse bakmanız gerekiyor.

Kablosunun Dayanıklılığı

Kablolu gamepad alırken kablonun durumuna da ayrıca bakmanız gerekiyor. İnce kablosu olan ürünlerden kaçınmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü ince kablolu ürünler de istediğiniz kadar dikkat edin kopmalar ve ezilmeler yaşanıyor. Bu kopmalar sonucunda ürün eskisi gibi çalışmıyor hatta yeni ürün almak zorunda kalıyorsunuz. Alacağınız ürünün kablosunun kalın olmasını ve dışında kabloyu korumak için bir ürün daha olup olmadığına bakıp incelemenizi tavsiye ediyoruz. İnternet üzerinden alacağınız zaman sayfanın sizlere paylaştığı özellik arasında kablonun uzunluğu, koruması olup olmadığını ve kalınlığını inceleyeniz eğer görerek alacaksanız bu özellikleri test etmenizi ayrıca tavsiye ediyoruz.

Bluetooth Gamepad Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Gamepad wireless şeklinde olunca dikkat etmeniz gereken farklı durumlar olabiliyor. Tasarım, malzeme kalitesi ve tuşların kalitesi gibi durumlar wireles cihazlar içinde geçerli olsa da ayrıca nasıl şarj olduğu, batarya durumu ve çekim gücü gibi durumlara da bakmanız gerekiyor. Gamerlar kablolu ürünleri daha çok tercih etse de son zamandaki gelişmelere baktığınız zaman kablosuz ürünler eskisi gibi kopmaların yaşamadığını görebiliyorsunuz.
 

Batarya Durumu

Kablosuz gamepad almaya karar verdiyseniz bakmanız gereken noktalar arasında ilk sırada yer alıyor. Çünkü şarj olması uzun sürüyor ve kısa sürede bitiyorsa oyun oynama hevesinizi kaçırıyor. Bu yüzden ilk olarak pil ile mi yoksa şarj ile mi çalıştığını araştırmanız gerekiyor. Eğer şarj yöntemi ile çalışıyorsa ne kadar sürede dolduğunu ve kullanım süresini bakmanızı tavsiye ediyoruz. Pil ile çalışıyorsa da bu pilleri ne kadar sürede harcadığını ve kullanacağınız pilin maliyetini de ayrıca hesaplamanızı tavsiye ediyoruz.

Çekim Gücü

Wireless gamepad ürünlerinde en çok dikkat etmeniz gereken nokta çekim gücü olduğu düşünülüyor. İnsanlar ürün alırken bu özelliğe fazla dikkat etmiyorlar. Fakat dikkat etmezseniz çok yakından bile oyun oynasanız bile çekim kalitesi veya alıcı sistemi kötüyse tuşlara yaptığınız baskıyı algılayamayabiliyor. Çekim kuvveti yüksek ürünler aldığınız zaman istediğiniz uzaklıktan rahatça oyun oynayabiliyorsunuz. Bu yüzden çekim kuvveti özelliğine ayrıca bakmanızı tavsiye ediyoruz.

Gamepad Tavsiyeleri

Kablosuz gamepad veya kablolu alırken dikkat etmeniz gereken noktalara baktıktan sonra piyasanın fiyat performans canavarı olarak adlandırılan ürünleri inceliyoruz. Bu ürünler dışında sitemizde birbirinden kaliteli ürün bulunuyor. Fakat ülke genelinde bu ürünler diğer ürünlere oran ile daha çok tercih ediliyor. Gamemar olarak hem listedeki ürünleri hem de liste dışında stoğumuzda yer alan ürünleri indirimli bir şekilde sizlere sunuyoruz.

Logitech F710

Logitech gamepad arıyorsanız sizlere uzun yıllar önce üretilse de hala piyasa da aktif olarak satılan F710 ürünün tavsiye ediyoruz. Ürün ilk çıktığından beri günümüze kadar sorunsuz şekilde kullanan insanlar bulunuyor. Uzun kullanıma uygun olan modelin 510 ve 310 şeklinde alt modelleri bulunuyor. F710 kablosuz bir konsol ve pil ile çalışıyor. Piller AA olmasına dikkat edin çünkü ürün bu tür piller ile uzun bir süre çalışıyor. Eğer ürünü sıfır alırsanız ilk pillerinizi Logitech hediye olarak gönderiyor. Üretici firma alıcısı arka tarafta olan inşalar problem yaşamasın diye uzatma kablosu da hediye ediyor. Uzatma kablosu ile alıcınızı ön tarafa taşıyabiliyorsunuz. Ürünün çekim alanın dar olması gamerları üzen bir özelliği oluyor.
Kablosuz gamepad eksik yönleri olduğu gibi artı yönleri daha fazla olduğu için ve uygun fiyata satıldığı için tercih ediliyor. Titreşim özelliği bulunan model de isterseniz bu özelliği kapatabiliyorsunuz. Klasik PS konsolları gibi dizayn edilen ürün parmak izi çıkarmadığı gibi terlemede yapmıyor. Saatlerce kullansanız bile elinizde ağrı olmuyor. Çünkü ürün hem hafif hem de ergonomik tasarımı bulunuyor. Ürünün fiyatı için tıklayınız.
 

Razer Wolverine Ultimate

XBOX One gamepad elit kategorsi bulunuyor. Razer Wolverine Ultimate modeli bu elit oyun kolları arasında yer alıyor. XBOX ile olduğu gibi PS serileri ile de uyumlu çalışabiliyor. Saatlerce oyun oynasanız bile elinizde ağrı hissetmiyorsunuz. Çünkü ürünün şık ve ergonomik tasarımı bulunuyor. Üretici firma bütün kullanıcılarını düşünerek 2 adet yedek joystick gönderiyor. Parmaklarınızın büyüklüğüne göre istediğiniz joysticki kullanabiliyorsunuz. Ayrıca pad üzerinde yer alan joystickleri istediğiniz gibi kolayca çıkarıp takabiliyorsunuz. İster temizlik amacıyla ister yedekleri kullanmak için zorlanmanız gerekmiyor. XBOX düzenine sahip olan kolun al tarafında 4 adet tuş yer alıyor. Bu tuşlar klasik XBOX kollarında yer alan tuşlardaki aynı işleve sahip oluyor
Razer Gamepad Wolverine modelinde 6 adet fonksiyon tuşu bulunuyor. Bu tuşlar ile belirli atamalar yapabiliyorsunuz. İstediğiniz oyuna göre atamalar yaptığınız fonksiyon tuşlarının sertliğini arka tarafta yer ala tuş ile sizler ayarlayabiliyorsunuz. Modelin 2 metreden fazla kablosu bulunuyor ve sadece bu kablo ile çalışıyor. Kalın ve koruması bulunan kablo sayesinde oyun esnasın kopmalar yaşanmıyor. Ürünün fiyatı için tıklayınız.


Rampage SG-RPS4

Rampage gamepad modeli olarak SG-RPS4 ürünü fiyat performans canavarı olarak karşımıza çıkıyor. Ürünün iki adet renk seçeneği bulunuyor. Analog dizayna sahip ürünün ergonomik tasarımı bulunuyor. Ergonomik tasarımı ile saatler oyun oynasanız bile eliniz de ve parmağınız da ağrı hissetmiyorsunuz. Çünkü hem tasarımı hem de tuşlarının sertliği ideal bir uyumu bulunuyor. Terleme yapmayan kolun kulaklık ve mikrofon takmak isteyenler için alt tarafta giriş butonları bulunuyor. Ürünün çalışıp çalışmadığını ve tasarım olarak hoşunuza gidecek kolun arka tarafında RGB aydınlatması bulunuyor. 

Gamepad razer modelinde switch pro düzenlemesi ile her oyuna özel atama yapmak zorunda kalmıyor. Ayarlamaları yaptıktan sonra 600 mA bataryası sayesinde 6-8 saat kesintisiz oyun oynayabiliyorsunuz. Bluetooth gamepad olarak düşündüğünüz zaman 6-8 saat kesintisiz oyun oynamak gamerların hoşuna giden bir özellik oluyor. Ayrıca kablosunu takarak da oynama seçeneğiniz bulunuyor. Fakat kablo ince ve 1 metre uzunluğunda olduğu için çok fazla bu özelliği ile kullanılmıyor. Ürünün diğer bir artı özelliği ise 2 adet titreşim motoru ile titreşim özelliğinin olması. Ürünün fiyatı için tıklayınız.


 

Razer Serval GamePad

Oyun sektörünün gelişmesi ile birlikte ek destek ekipmanları da gelişti. Oyun kollar geçmişte sadece PS ve XBOX serilerinde kullanılıyordu. Günümüzde artık telefon içinde oyun kolu bulunuyor ve telefonda oynadığınız oyunlardan daha çok zevk almanızı sağlıyor. Telefon gamepad modeli Razer Serval ergonomik tasarımı ile saatlerce telefondan oyun oynasanız bile elinizde ve parmağınızda acı hissetmiyorsunuz. Tuşları biraz sert olsa da kullandıkça o sertlik azalıyor. Bluetoth ve kablo ile de çalışabilen ürün saatlerce kullanıma uygun olduğunu gösteriyor. Bataryası ile 4-6 saat arasında kullanımı bulunan ürün kısa sürede şarj olabiliyor.

Telefona gamepad arayanlara önerilen ilk ürün olan Serval, Razer garantisi ile çoğu gamerın ilk tercihi oluyor. Özellik açısından diğer kollar ile aynı özelliğe sahip olan ürünün orta tarafında telefonunuzun sığacağı şeklinde bir bölme bulunuyor. Ürünü almadan önce telefonunuzun boyutunu öğrenmeniz ve ona göre sipariş vermeniz gerekiyor. Çünkü bu bölüm klasik telefonlar için üretiliyor ve bu boyutu bilmeden sipariş etmeniz durumunda kolu kullanamıyorsunuz. Telefonunuzun internette modelini aratarak inç özelliklerini öğrenmenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca bu ürün sadece Android telefonlarla uyumlu çalıştığını hatırlatmak istiyoruz. Ürünün fiyatı için tıklayınız.

Kishi Arcade Gamepad

Telefona ve kablosuz gamepad arayanlara Kishi Arcade kolunu öneriyoruz. Iphone ve Android için ayrı ayrı üretilen modelleri ile her türlü telefonda çalışıyor. Ergonomik tasarımı ile her yerde oyunlarınızı bu konsol ile oynayabiliyorsunuz. Özellikle PUBG Gamepad arayan oyun severlere önerilen ürün bulut oyuncu desteği ile her türlü oyunu oynayabiliyorsunuz. Ürün plastikten üretilse de elde terleme ve parmak izi oluşturmuyor. Ürünün en iyi özelliği ise şarj etme ve pil takma gibi sorununuz bulunmuyor. Siz telefona taktığınız çalışan ürün sadece telefonunuzu şarja takmak için bir butonu bulunuyor. Kol ikiye açılıyor ve ortasına telefonunuz koyuyorsunuz ve yan tarafında fonksiyonel tuşları bulunuyor. Bu kadar yakından bağlantı sağladığı için kopmalar yaşanmıyor. Ayrıca ürünün bluetooth ile çalışan versiyonları da bulunuyor. Ürünün fiyatı için tıklayınız.

Son zamanların en iyi fiyat performans canavarı olarak adlandırılan ürün tavsiyesi yazımızın sonuna geliyoruz. Ürünleri indirimleri bir şekilde almak istiyorsanız sayfamızda bazı günler özel indirimler oluyor. Sayfamızı sürekli takip ederek ürünleri daha uygun fiyatlara alabiliyorsunuz. Ayrıca bu tarz tavsiye yazıları okumak istiyorsanız blog sayfamıza göz atmanızı tavsiye ediyoruz.
 
Devamını oku

Son Zamanların En İyi Oyuncu Mouse Tavsiyeleri

İnternet ile ilgili ihtiyaçları tek bir ürün ile giderebiliyorsunuz. Bu ihtiyaçların hepsini tek başına halleden bilgisayarların her geçen gün kullanımı artıyor. Bilgisayar kullanımı her geçen gün arttığı için destek ekipmanları da gelişmeye hatta ihtiyaca göre ürün üretmeye başladı. Destek ekipmanlarının model sayısı artmaya başlayınca insanlar ihtiyacını giderecek ürünü bulmakta zorlanıyor. İnsanlar özellikle mouse alırken çok zorlandığı düşünülüyor. Çünkü fare sektöründe çok fazla ürün çeşitliliği ve bu ürünlerin hepsinin birbirinden farklı özellikleri bulunuyor. Klasik fazla özelliği olmayan ürünler mi, kablolu mu, kablosuz mu, DPİ yüksek olan mı, düşük olan mı, az tuşa sahip mi yoksa fazla tuşu olan fareleri mi seçeceğini bilemediğiniz zaman ihtiyacınıza uygun ürünü bulmak daha da zorlaşıyor.

Bu yazımızda sitemizde uygun fiyatlara sunulan birbirinden kaliteli oyuncu mouse tavsiyelerinde bulunuyoruz. Bu fareler özellikle Türkiye’de en çok tercih edilen ve fiyat performans canavarı olarak adlandırılıyor. Tavsiyelere geçmeden önce ister listedeki ürünlere bakarken isterseniz liste dışındaki ürünlere bakarken dikkat etmeniz gereken noktaları da ayrıca açıklıyoruz. Dikkat etmeniz gereken noktalara uyan ve ihtiyacınıza uygun olduğunu düşündüğünüz ürünleri sipariş etmenizi tavsiye ediyoruz. İstediğiniz ürünün ihtiyacınıza uygun tek ürünmüş gibi bakmanızı tavsiye etmiyoruz. Çünkü istediğiniz ürüne göre daha fazla özelliği olan ve daha uyguna satılan binlerce ürün bulunuyor. Hangisinin sizin için daha iyi olduğunu dikkat etmeniz gereken noktaları öğrendikten sonra fark edebiliyorsunuz.

Oyuncu Mouse Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar?

Eğer iş sektöründe kullanmak için bir fare arıyorsanız bakmanız gereken birkaç nokta bulunuyor. Kablolu, kablosuz mu olacağı, DPİ ayarının düşük olup olmadığı, optik mouse mu, toplu mouse mu, ergonomik tasarıma sahip olup olmadığı gibi noktalara bakmanız gerekiyor. Ama oyuncu faresi alacaksanız dikkat etmeniz gereken birden fazla nokta bulunuyor.

DPI Seviyesi

Hızlı ve pratik olduğunuz zaman bütün oyunlarda olmasa da çoğu oyunda rahatlıkla başarılı olabiliyorsunuz. Hızlı olmanız için ekipmanlarınızın sizleri ayrıca hızlandırması gerekiyor. Mekanik klavye de bastığınız tuşlarının anında tepki vermesi, farenizin oyunu okuma hızı gibi özelliklere sahip ekipmanlar sizleri hızlandırıyor. En iyi oyuncu mouse da sizin hızınıza yetişmesi ve anında reaksiyon göstermesi oyundaki başarınıza ek katkı sağlıyor.
Oyuncu faresi DPI seviyesi dikkat edilmesi gereken özellikler arasında ilk sırada yer alıyor. Çünkü hassasiyet ne kadar iyi olursa oyunda o kadar hızlı oluyorsunuz ve tıklamalarınıza o kadar hızlı reaksiyon gösteriyor. Normal mouselarda DPI seviyesi ne kadar düşükse o kadar iyiyken gamerlar için özel üretilen mouselarda ise ne kadar yüksekse o kadar iyi oluyor. DPI seviyesi 3600- 5000 arasında olması en ideal hassasiyet olarak düşünülüyor.

Mouse Yazılımı

Bilgisayar ekipmanlarının hepsinde olduğu gibi mouselarda da ayrı bir yazılım bulunuyor. Klasik mouselarda normal yazılım bulunurken oyuncu faresi olarak adlandırılan ürünler de makro adı verilen yazılım bulunuyor. Klasik yazılımlarda ayarlamalar yapamazsınız ve fare üreticinin belirlediği özellikleri yerine getiriyor. Makro yazılıma sahip ürünler de ise tuşları programlayabiliyor ve hassasiyetlerini ayarlayabiliyorsunuz. Alacağınız ürün de ilk bakacağınız özellik olmasa bile makro yazılıma sahip olup olmadığına mutlaka bakmanızı tavsiye ediyoruz.

Tuş Çeşitliliği

Klasik mouselarda sağ, sol ve ora tuş olmak üzere 3 tuş bulunuyor. Ama oyuncu farelerinde bu tuş sayısı değişebiliyor. Bu fazla tuşlara yüklediğiniz fonksiyonlar ile oyunlarda daha hızlı ve pratik olabiliyorsunuz. Çok fazla tuş olması en iyi ürün olduğu anlamına gelmiyor. Burada oynadığınız oyunun özelliğine göre sizin ihtiyacınız olan ek tuş sayısını belirlemeniz ve buna göre bir ürün almanız gerekiyor.

Kablosuz Oyuncu Mouse Mu Yoksa Kablolu Oyuncu Mouse Mu?

Kablosuz oyuncu mouse mu yoksa kablolu mu sorusu kişiden kişiye değişebiliyor. Aslında bu sizin rahatınıza ve oyun zevkinize göre değişiyor. Fakat gamerlar ve bilgisayar uzmanları kabloluların daha hızlı bilgisayara işlediğini söylüyor. Kablosuz ürünler eskisi gibi kopukluk yaşamasa da işlenme söz konusu olduğu zaman kabloluya göre belirli bir saniye daha geç yapabiliyor. Bu yüzden kablolu bir ürün tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

Tasarım

Gaming mouse alırken dikkat etmeniz gereken noktaların son başlığı önemsiz gözüken fakat bir o kadar önemli olan tasarım oluyor. Tasarım RGB ışıklandırması olup olması veya şık gözükmesi olmuyor. Tasarımın ergonomik olup olmadığı ve el yapınıza uygun olup olmadığın anlatılmak isteniyor. Alacağınız ürünün çok farklı özellikleri olsa da el yapınıza uygun olmadığı zaman o özellikleri kullanamadığınız için bir önemi olmuyor. Sağ el odaklı bir fare sol ile oyun oynayan gamerın işinizi zorlaştırmasını örnek olarak verebiliyoruz.
RGB özelliğe sahip olup olmadığı Gamemar olarak en son bırakmanız gereken özellik olduğunu düşünüyoruz. Tasarım olarak ayrı bir hava katsa da yazılımsal özelliklerinin daha önemli olduğunu ve RGB özelliği olup olmadığına çok fazla kafa yormamanızı tavsiye ediyoruz. İstediğiniz ürünün en büyük özelliği RGB ışıklandırma ise o ürünün istek ve ihtiyaçlarını karşılama konusunda yetersiz kalabiliyor. Dikkat edilmesi gereken noktaları inceledikten sonra en iyi oyuncu mouse  adı altında listelediğimiz ürünleri incelemeye geçiyoruz.

En İyi Oyuncu Mouse Tavsiyeleri

Oyuncu mouse kablolu mu olsun kablosuz mu, DPİ seviyesi ne durumda olmalı, tasarımı gibi dikkat etmeniz gereken noktaları kendi ihtiyacınıza göre ayarladıktan sonra her ihtiyaca uyum sağlayan fiyat performans canavarı 7 ürünü sizlerle paylaşıyoruz. Listede yer alan bütün ürünler Türkiye’de satılıyor. Hatta Razer Basilisk V3 Türkiye’de sadece Gamemar sitesinde satılıyor.

Razer Basilisk V3 Gaming Mouse

Gaming Mouse Razer Basilisk V3 oyun severlerin en iyi olarak sınıflandırdığı listeye her zaman girmeyi başarıyor. Ürünün bu kadar beğenilmesinin birçok sebebi bulunuyor. Birbirinden farklı 3 modu ile hem oyun oynayabiliyor hem de gündelik işlerinizi halledebiliyorsunuz. Ayrıca 11 programlanabilir bağımsız tuşu ile rakipleriniz daha pratik ve hızlı olabiliyorsunuz. Ayrıca %99.6 gibi yüksek çözünürlüğe sahip ürünün 70 milyon tıklanma garantisi bulunuyor.
Ürün 101 gram ağırlığında ve kauçuklu ergonomik tasarımı ile elinize hızlıca adapte olabiliyor. Ürün saniye de 40 G hızlanabilmesi en önemli özellikleri arasında yer alıyor. Tasarım konusunda herkesi kazanan ürünün RGB sevenlere de hitap eden özellikleri bulunuyor. Farenin 16.8 milyon özgün renk seçeneği ile etrafınızı aydınlatabiliyorsunuz. Bu kadar muhteşem özelliklere sahip ürünü sadece Gamemar adresinden satın alabiliyorsunuz.

Logitech G G305 Lightspeed Kablosuz

Logitech gaming mouse adı altında ürettiği ürünlerin büyük bir çoğunluğu gamerların beğenisini kazanıyor ve gamerların ihtiyaçlarına uygun üretme istikrarını devam ettiriyor. G G305 bu istikrarın en büyük örnekleri arasında yer alıyor. Ürün 6 adet programlanabilir tuşu ile pratiklik ve hız konusunda size ayrıca avantaj sağlıyor. Kablosuz mouse olması dezanataj gibi gözükse de AA pille çalıştığı zaman 250 saate kadar en iyi yardımcınız oluyor. Bunun yanı sıra pillerin durumu %15’in altına düştüğü zaman anında sizler uyarıyor. Siyah ve beyaz olmak üzere iki farklı renk seçeneği bulunan ürünün 100 DPI’dan 1200 DPİ’ya kadar hassasiyeti bulunuyor. İstediğiniz duruma göre bu hassasiyet seviyesini değiştirebiliyorsunuz.

Razer Naga Trinity Chroma

Razer Gaming mouse ürünleri diğer mouselara göre daha farklı özelliklere sahip ürünler olduğunu biliniyor. Razer konusunda en iyiler arasında yer alan Naga Trinity Chroma 3 farklı mouse hissiyatı yaşatıyor. Ürünün değişen 2 adet paneli bulunuyor ve bu panellerden birinde 7 diğerinde ise 12 adet tuşu bulunuyor. Değişen panelleri ile size ergonomik tasarımın ne olduğunu gösteren ürünün 1600 DPI’ya kadar hassasiyeti bulunuyor. Bu hassasiyeti oynadığınız oyuna göre değiştirebiliyorsunuz. Kablolu ve kablosuz seçenekleri olsa da genellikle kablolu olanı tercih ediliyor. Ürünün ayrıca 16.8 milyon özgün renk seçeneği ile aydınlatması bulunuyor.

GamePower Devour S

Wireless gaming mouse GamePower Devour S ergonomik tasarım denildiği zaman akla gelen ilk ürün oluyor. Üretici firma gamerların oyun tutuşlarını daha iyi yapması için 4 farklı kanat eklentisi sunuyor. Bu kanat eklentileri sayesinde oyun tutuşunuz artıyor ve bu kanatları kolay bir şekilde takıp çıkartabiliyorsunuz. Programlanabilir 8 adet tuşu bulunan ürünü istediğiniz oyuna göre ayarlayabiliyorsunuz. Hassasiyet konusunda 1000 DPI’ya sahip ürünün birbirinden güzel RGB ışıklandırma sistemi bulunuyor.

Corsair M65 RGB Elite

FPS oyunlar için en uygun gaming mouse hangisi diye merak ediyorsanız kesinlikle Corsair M65 ürününe bakmanızı tavsiye ediyoruz. Farklı katmanlardan oluşan farenin tutuşu ve ağırlığı gamerların isteyeceği türden oluyor. Farklı katmanlarda olmak üzere 8 adet programlanabilir tuşu bulunuyor. Bu 8 tuş arasında en çok dikkat çekeni ise yan tarafta yer alan büyük ve kırmızı tuş oluyor. Bu tuş ile en çok kullandığınız veya temel işlevlerinizi görevlendirebiliyorsunuz. Bu saye de rakiplerinizden daha hızlı ve pratik olabiliyorsunuz. Ayarlanabilir ağırlık ve DPI’ya göre istediğiniz oyuna göre düzenlemeler yapabiliyorsunuz. Ürünün 18000 DPI’ya kadar hassasiyeti bulunuyor.

Asus Rog Spatha

En iyi gaming mouse alırken dikkat etmeniz gereken noktalarda sizlere bahsettiğimiz başlıkların çoğuna uygun gösterse de daha çok şıklığa önem veren Asus Rog Spatha ile devam ediyoruz. Ürünün RGB ışıklandırması ile nasıl çalıştığını gördüğünüz zaman hiçbir özelliğini önemsemiyorsunuz. Fakat üretici firma RGB dışında donattığı özellikler ile en iyi ürünlerden birini sunuyor. Magnezyum kasaya sahip ürün dayanıklılık konusunda en iyiler arasında yer alıyor. Ayrıca programlanabilir 12 tuşu ile MMO oyunlar için özel üretilmiş gibi duruyor. Kablosuz olması dezavantaj olsa da şarjı uzun süre dayanabiliyor.

SteelSeries Rival 600

Çok hafif oyuncu mouse istiyorsanız sizlere SteelSeries Rival 600’ün özelliklerine bakmanızı tavsiye ediyoruz. Ürün gram ağırlığında ve tasarımı ile kendine hayran bıraktırıyor. Programlanabilir 3 tuşu ile istediğiniz ayarları yapabiliyorsunuz. Ayrıca ürünün iki adet sensörü bulunuyor. Ürün 60 milyon tıklamaya kadar garanti sunarken ne kadar kaliteli olduğunu ilk dokunuşta da hissedebiliyorsunuz. RGB severlere farklı bir seviye sunan fare 8 farklı ışıklandırmanın olduğu bölümlerden oluşuyor.


Son zamanların en iyi oyuncu mouse tavsiyesi yazımızın sonuna geliyoruz. Gamemar olarak sadece listedeki ürünler değil sitemizde yer alan bütün teknolojik ürünlerin ayrı ayrı indirimleri bulunuyor. Bu indirimleri kaçırmamak için sitemizi sürekli olarak takip etmenizi tavsiye ediyoruz. Listedeki ürünlerin fiyatlarını görmek için metin içerisin de yer alan ürünlerin isimlerinin üzerlerine tıklamanız gerekiyor. Ürün hakkında yorum yapmak için de yönlendirme sayfasındaki buton kısmını düşüncelerinizi yazmanız yetiyor. Hem oyuncu mouse hem de hafif olmasını istiyorsanız hafif mouse yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. Gamemar olarak iyi oyunlar diliyoruz.
 
Devamını oku

Tüm Zamanların En İyi 10 Oyuncu Klavyesi Tavsiyeleri

Tüm Zamanların En İyi 10 Oyuncu Klavyesi Tavsiyeleri

 

Günümüzde bilgisayar destek ekipmanlarının kendini sürekli güncellendiğini ve farklı farklı özelliklere sahip yeni modeller çıktığı görebiliyorsunuz. Oyun sektörünün sürekli gelişmesi destek ekipmanlarının da gelişmesini sağlıyor. Sürekli bilgisayar başında olan biri için klasik bir fare, klavye, webcam vb. ürünler yeterli olmuyor ve istediği verimi alamayabiliyor. Bu yüzden kendisine ve bilgisayar başında saatlerce vakit geçirmesini sağlayan olaya uygun ürünler kullanması gerekiyor. Özellikle gamerlar bu konuda en çok hassas olan kişiler oluyor. Çünkü oynadıkları oyunlara özel ürünler üretiliyor ve bu ürünler ile oynadıkları oyundan daha çok keyif alabiliyor.
Hem iş için hem de oyunlar için en önemli destek ekipmanı klavyeler oluyor. Çünkü klavyeler oyundaki performansınıza doğrudan etkisi bulunuyor. Oyun performansınıza doğrudan etki yaptığı için oyundan aldığınız eğlenceye de etkisi bulunan klavyelerin binlerce çeşidi bulunuyor. Bu çeşitler arasında en uygununu bulmak günlerinizi alabiliyor. İş için ergonomik veya F, Q klavye ararken oyunlar için fonksiyonel özellikleri olan kablolu, kablosuz, ışıklı, ışıksız gibi zevkinize uygun ürünlere bakmanız gerekiyor. Bu yazımızda klavye alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğinizi ve bu noktalara uyan piyasanın en iyi oyuncu klavyelerini sıralıyoruz.

Oyuncu Klavyesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Oyuncu klavyesi tavsiyesi vermeden önce alacağınız üründe bakmanız gereken ilk özellikler nelerdir bunu bilmeniz gerektiğinizi düşünüyoruz. Dikkat etmeniz gereken özelliklere bakarak aldığınız ürünlerin uzun ömürlü ve yaptığınız işten zevk aldığınız uygun fiyatlı ürünlere baktığınızı anlıyorsunuz. Çünkü piyasa da binlerce çeşit bulunuyor ve bu çeşitlerin binlerce özelliği ve fiyatı bulunuyor. Çok fazla özelliğini olduğunu düşündüğünüz ürünün aslında çok iyi olmadığını ve gerçek fiyatının yükseğinde bir fiyata satıldığını dikkatli bir şekilde incelerseniz anlayabiliyorsunuz.

Bütçe Planlaması Yapmanız Gerekiyor

Oyuncu klavyesi almaya karar verdiğiniz zaman ilk olarak ne kadar bütçeniz olduğunu belirlemeniz gerekiyor. Bütçeyi belirledikten sonra size uygun klavyeleri görmüş oluyor ve bunlara göre seçim yapıyorsunuz. Bütçenizi aşan ürünler ile vakit kaybetmemiş oluyorsunuz.

Q Klavye Mi F Klavye Mi?

Öncelikle eğer oyun için klavye arıyorsanız kesinlikle Q klavye çeşitlerine bakmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü oyun sektörü İngiliz klavyesi adı verilen Q klavyeye uygun komut tuşları belirliyor. Bu komut tuşlarını değiştirebiliyorsunuz fakat Q klavyenin kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Türkçe klavye olan F klavye de daha çok iş sektöründe yer alan kişilere hitap ediyor.

Multimedya Özelliği Bulunuyor Mu?

Rampage oyuncu klavyesi dahi alsanız oyun oynamak dışında film, video veya başka işler için de özelliği olan klavyelere bakmanızı tavsiye ediyoruz. Multimedya tuşlara sahip klavyeler ile film izlerken rahatınızı bozmadan yönlendirme yapabiliyorsunuz. Diğer noktalar gibi klavye alırken ilk bakmanız gereken özellik olarak yer almasa da bu tür zevkleri olan insanlara hitap ettiği için listede yer alıyor.
 

Kablolu Klavye Mi, Kablosuz Klavye Mi?

Kablosuz gaming klavye kabloluya göre daha az tercih ediliyor. Çünkü kablolu klavyeler hareket ettirme açısından daha avantajlı oluyor. Kablosuz daha avantajlı gibi dursa da oyun oynarken belli bir bölge de hareket avantajı sağlayamıyor. Kablolu klavyelerde de kablosunun uzunluğu ve çeşidi önemli oluyor. Örme ve uzun kablosu olan klavyeler oyuncular tarafından daha çok tercih ediliyor çünkü yıllarca bu ürünü kullanabiliyorsunuz. Ayrıca bazı klavyelerde kablo için yuva bulunuyor bu özelliği de sahip ürünlere bakmanızı tavsiye ediyoruz.

Klasik, Yarı mekanik ve Mekanik Oyuncu Klavyesi Mi?

Klasik klavyeler fazla özelliği bulunmayan kısa kullanım ömrü (1 milyon tıklama) bulunan fiyatının uygun olması sebebiyle daha çok iş için klavye arayan kişilerin ilk tercihi oluyor.
Yarı mekanik oyuncu klavyeleri, klasik klavyelerden daha sağlam yapısı bulunsa da tasarımları çok benziyor. Fakat tuşlara tıkladığınız zaman mekanik hissini alabiliyorsunuz. Mekanik klavyelere oranla daha uygun fiyata satın ürünler fiyat performans canavarı olarak adlandırılıyor. Kullanım ömrü klasikten daha fazla mekanikten ise biraz az oluyor.
Tuş hassasiyeti, tepki süresi ve uzun ömürlü kullanım sunan klavye gamerlar tarafından en çok tercih edilen ürün oluyor. Bu klavyeler sayesinde oyunda rakiplerinize avantaj sağlıyor ve oyundan aldığınız zevki artırabiliyorsunuz. Temizliği açısından diğer klavyelere oranla daha kolay olan klavyenin 50 ile 70 milyon tıklama gibi uzun kullanım süresi bulunuyor.

Switch değiştirilebiliyor mu?

Klavyeler ne kadar dayanıklı olsa da sert kullanım, üzerine bir içecek dökülmesi gibi durumlarda bozulabiliyor. Bir tuş bozulduğunda yeni bir set almanız gerekebiliyor. Fakat switchleri değişen bir ürün alırsanız bir tuş bozulduğu zaman bozulan tuşu değiştirip kullanımına devam edebiliyorsunuz.

Tuş tasarımı

Tuş aralığı, yüksekliği ve yüzeyi oyun oynarken sizi en çok etkileyen durumlar oluyor. Eğer kalın parmaklarınız var ise aralığı fazla olmayan tuşlarda istediğiniz tuşlara basamayabiliyorsunuz. Bu yüzden oynamak istediğiniz oyunda klavye sorunu yaşamadan nasıl hâkimiyet sağlarım sorusunu sorup ona göre tuş tasarımı özelliğine bakıp ürün almanız gerekiyor.

Tepki Süresi

Oynadığınız oyuna göre değişse de genellikle hız en önemli unsurlar arasında yer alıyor. Eğer hızlı olursanız oyuna hâkim olur ve rakiplerinizi önüne geçebiliyorsunuz. Hızlıca tuşlara basmak bir avantaj olabiliyor fakat önemli olan bastığınız tuşun aynı şekilde size tepki vermesi gerekiyor.

Makro Tuş Bulunuyor Mu?

Dikkat etmeniz gereken noktalardan biri olan makro tuş özelliği strateji oyunları oynamayı sevenleri ilgilendiriyor. Çünkü strateji oyunlarında programlanabilir tuşlar ile hem avantaj sağlıyor hem de işinizi kolaylaştırıyor.

Yedeklemesi Bulunuyor Mu?

Bazı üretici firmalara mekanik oyuncu klavyesi kutusunda tuşların bozulması durumunda müşterisine kolaylık olması için yedek tuşlar, kablo koyabiliyor. Yorumları okuyarak hangi firmanın bunu yaptığını kolayca öğrenebiliyorsunuz.

Ürün Hakkında Yorumlar Okumanız Gerekiyor?

Almak istediğiniz ürünü kullandığınız tarayıcıda aratın ve daha önceden bu ürünü alan insanların yorumlarını kesinlikle okumanız gerekiyor.

Oyuncu Klavye Tavsiyeleri

Gaming oyuncu klavyesi alırken dikkat etmeniz gereken noktaları inceledikten sonra sizlere piyasada en çok tercih edilen fiyat performans canavarı olarak adlandırılan ürünleri sıralıyoruz. Bu ürünleri sitemizde uygun fiyatlara alabiliyorsunuz. Fiyatları ve ürünler hakkında daha fazla bilgi almak için satın alma sayfasında gidebilir veya sağ alt tarafta yer alan butona tıklayarak bizlere sorabiliyorsunuz.

 1. Corsair K55 RGB

Işıklı oyuncu klavyesi denince akla gelen ilk ürün olan Corsair K55, 6 farklı programlanabilir tuşu ile herkesin dikkatini çekiyor. Ürünün tuşları sessiz alışıyor ve eş zamanlı olarak sizlere uyum sağlıyor. Yarı mekanik klavyenin bilek desteği bulunmuyor fakat ergonomik tasarımı ile sizi rahat ettiriyor. Sitemizden uygun bir fiyata satın alabilirsiniz.

AYDINLATMASI BULUNUYOR MU? BAĞLANTI ŞEKLİ BİLEK DESTEĞİ BULUNUYOR MU? KLAVYE TÜRÜ FONKSİYON TUŞLARI BULUNUYOR MU? MULTİMEDYA TUŞLARI BULUNUYOR MU? NÜMERİK TUŞLAR BULUNUYOR MU? RGB TOUCHPAD
VAR KABLOLU YOK Q KLAVYE VAR VAR VAR VAR YOK


 1. Gamepower Warlock

Işıklı klavye istiyorsanız Gamepower Warlock modelini incelemenizi tavsiye ediyoruz. Ürünün switchlerinde teknoloji ile karanlıkta bile tuşları rahatlıkla fark edebiliyorsunuz. Eğer isterseniz her tuş için ayrı ayrı renklendirme de yapabiliyorsunuz. Ayrıca ürünün 50 milyon tıklamaya kadar dayanıklı tuş yapısı bulunuyor. Fonksiyonel tuşları ile istediğiniz ayarlamayı yapabiliyorsunuz fakat multimedya tuşları bulunmuyor. Hoş tasarıma sahip olan ürünü sitemizden uygun bir fiyata satın alabilirsiniz.

AYDINLATMASI BULUNUYOR MU? BAĞLANTI ŞEKLİ BİLEK DESTEĞİ BULUNUYOR MU? KLAVYE TÜRÜ FONKSİYON TUŞLARI BULUNUYOR MU? MULTİMEDYA TUŞLARI BULUNUYOR MU? NÜMERİK TUŞLAR BULUNUYOR MU? RGB TOUCHPAD
VAR KABLOLU YOK Q KLAVYE VAR YOK YOK VAR YOK

 1. Gamepower Ogre

Oyuncu klavyesi mekanik olduğu zaman oyunun hakimiyetini kazandığınız için rakiplerinizin önüne geçebiliyorsunuz. Ogre modeli de bu özelliğinin yanı sıra istediğiniz takabileceğiniz suni deri  bilek desteği de bulunuyor. Ergonomik tasarımı ve 18 farklı RGB ışıklandırma özelliği ile gamerların hoşuna giden bir tasarımı bulunuyor. Ürün üsitemizden uygun bir fiyata satın alabilirsiniz.

AYDINLATMASI BULUNUYOR MU? BAĞLANTI ŞEKLİ BİLEK DESTEĞİ BULUNUYOR MU? KLAVYE TÜRÜ FONKSİYON TUŞLARI BULUNUYOR MU? MULTİMEDYA TUŞLARI BULUNUYOR MU? NÜMERİK TUŞLAR BULUNUYOR MU? RGB TOUCHPAD
VAR KABLOLU VAR Q KLAVYE VAR VAR VAR VAR YOK

 1. Rampage Rapido Plus

Rampage gaming klavye büyük ve aralıkları ideal bir seviye olan mekanik tuşları bulunuyor. Bu tuşları kullandığınız zaman ürünün ne kadar kaliteli olduğunu anlıyorsunuz. Ürünün ergonomik tasarımı ve kullanıcılarını rahat ettirecek kısayol tuşları ile strateji oyunları oynamayı sevenlere hitap ediyor. Gözü rahatsız etmeyen ve karanlıkta fark edebileceğiniz tuşları sayesinde oyununuzdaki bütün stratejileri en iyi şekilde uygulayabiliyorsunuz. Rampage Rapido Plus ürününü sitemizden uygun bir fiyata satın alabilirsiniz.

AYDINLATMASI BULUNUYOR MU? BAĞLANTI ŞEKLİ BİLEK DESTEĞİ BULUNUYOR MU? KLAVYE TÜRÜ FONKSİYON TUŞLARI BULUNUYOR MU? MULTİMEDYA TUŞLARI BULUNUYOR MU? NÜMERİK TUŞLAR BULUNUYOR MU? RGB TOUCHPAD
VAR VAR YOK Q KLAVYE VAR VAR VAR VAR YOK

 1. Razer Ornata Chroma

Işıklandırma yapısı, kalın ve mekanik tuşlar ve ergonomik yapısıyla gamerları kendine hayran bıraktıran Razer Ornata Chorama modeli mekanik oyuncu klavyesi denildiği zaman aklına ilk gelen ürün oluyor. Deriden yapılmış bilek desteği ile oyun oynamanızı kolaylaştıran ürün terleme yapmıyor. Ayarlanabilir fonksiyonel tuşları ile strateji oyunları oynayabiliyor isterseniz oyun modu özelliği ile her oyuna uyum sağlayacak klavye haline getirebiliyorsunuz. Harika özelliklere sahip olan bu ürünü sitemizden uygun bir fiyata satın alabilirsiniz.

AYDINLATMASI BULUNUYOR MU? BAĞLANTI ŞEKLİ BİLEK DESTEĞİ BULUNUYOR MU? KLAVYE TÜRÜ FONKSİYON TUŞLARI BULUNUYOR MU? MULTİMEDYA TUŞLARI BULUNUYOR MU? NÜMERİK TUŞLAR BULUNUYOR MU? RGB TOUCHPAD
VAR KABLOLU VAR Q KLAVYE VAR VAR VAR VAR YOK

 1. Rampage KB-R77

Mini oyuncu klavyesi arayan gamerlara uygun fiyatı ve hoş tasarımı ile herkesin beğendiği ürün olan Rampage KB-R77 modeline bakmasını tavsiye ediyoruz. Minimal klavye W, A, S, D ve fonsiyonel tuşları ile hareket özgürlüğünüzü en üst seviyeye çıkarıyor. Bilek desteği de bulunan ürünün RGB ile çok farklı bir klavye karşımıza çıkıyor.

AYDINLATMASI BULUNUYOR MU? BAĞLANTI ŞEKLİ BİLEK DESTEĞİ BULUNUYOR MU? KLAVYE TÜRÜ FONKSİYON TUŞLARI BULUNUYOR MU? MULTİMEDYA TUŞLARI BULUNUYOR MU? NÜMERİK TUŞLAR BULUNUYOR MU? RGB TOUCHPAD
VAR KABLOLU VAR Q KLAVYE VAR VAR VAR VAR YOK

 1. Logitech G213 Prodigy

Yarı mekanik bir klavye olmasına rağmen uzun ömürlü bir yapısı bulunan ürünün tuşları minimum 20 milyon tıklama garantisi bulunuyor. Işıklandırma yapısı ve tuşlarının verdiği rahatlık hissi konsantrasyonunuzu bozmadan oyun oynamanızı sağlıyor. Her türlü bilgisayar ile uyumlu çalışan klavyenin ergonomik tasarımı da sizlere ayrıca avantaj katıyor. Sessiz tuşları sayesinde oyundan gelen sesleri çok daha iyi duyabiliyorsunuz. Ürünü sitemizden uygun bir fiyata satın alabilirsiniz.

AYDINLATMASI BULUNUYOR MU? BAĞLANTI ŞEKLİ BİLEK DESTEĞİ BULUNUYOR MU? KLAVYE TÜRÜ FONKSİYON TUŞLARI BULUNUYOR MU? MULTİMEDYA TUŞLARI BULUNUYOR MU? NÜMERİK TUŞLAR BULUNUYOR MU? RGB TOUCHPAD
VAR KABLOLU YOK Q KLAVYE VAR VAR VAR VAR

Devamını oku

En İyi 7 Laptop Soğutucu Tavsiyesi

En İyi 7 Laptop Soğutucu Tavsiyesi

Bilgisayar kullanımı sunduğu avantajlar ile her geçen gün artıyor. İş ve eğlenceli aktiviteler için kullanılan bilgisayarlar her geçen gün gelişiyor bu da saatlerce bilgisayar başında durmanız anlamına geliyor. Saatlerce çalışan her makine gibi ısınan bilgisayarlar belli bir ısıyı geçtiği zaman sunduğu olanaklarda problemler çıkmaya başlıyor. Oyun oynarken, Exceel dosyası hazırlarken vb. işleri yaparken sizleri sinirlendirecek donmalar yaşanabiliyor. Bilgisayar içerisinde yer alan malzemeler ısındığı için eski işlevini kaybediyor ve bilgisayarın içerisinde yer alan soğutucu görevini yapamadığı zaman veya ısıyı yeteri kadar soğutamadığı zaman bu tür problemler çıkıyor.
Masaüstü ve laptop soğutucu fan sistemi gerekli ısıya ulaşıldığı zaman çalışmaya başlıyor. Bu sistem bilgisayar içerisinde yer alan tüm donanımsal parçalara eşit derece ısıtıcı göndermek için bulunuyor. Aldığınız bilgisayarın kalitesine göre değişse de bazen fan sistemi istenilen verimi vermeyebiliyor. Bu durumda bilgisayar ilk başta donmaya daha sonra kendini kapatmaya başlıyor. Bu tür problemler yaşıyor veya yaşamak istemiyorsanız bilgisayarınıza ek fan sistemi almanızı tavsiye ediyoruz.

Soğutucu Nedir?

Bilgisayarınız çalışmaya başladığı ilk andan beri ısı üretmeye başlıyor. Bu ısının kontrol edilebilmesi için bazı önlemler alınıyor. Her bir parçaya eşit derece ulaşabilen ve ısının düşmesini sağlayan fan sistemine de soğutucu deniyor. Soğutucu alınan ilk önemlerden en önemlisi ve bu sistem çalışmaz ise bilgisayarın kullanılmaz hale gelmemesi için üreticiler tarafından eklenen kendini kapatma sistemi de bulunuyor. Bu ısınma problemi en çok laptop modellerinde gerçekleşiyor. Bu yazımızda yeni bir tane almanın daha da zorlaştığı laptopların kullanılamaz hale gelmemesi için fiyat performans canavarı olarak adlandırılan laptop soğutucu fan tavsiyesinde bulunuyoruz.

Laptop Soğutucu İşe Yarıyor Mu?

Laptop soğutucu öneri adı altında vereceğimiz ürünlerden önce bu sistemin gerçekten çalışıp çalışmadığını merak ediyorsanız bu yazımıza bakmanız gerekiyor. Bildiğiniz üzere harika donanımlar ile üretilen laptoplar işlevlerini yerine getirirken ısı meydana getiriyor. Bu ısının yükselmemesi için üreticiler fan sistemini laptopun altına yerleştiriyor. Eğer dizinizde veya masanın üstünde laptop kullanıyorsanız bu fan hava sirkülasyonunu düzgün gerçekleştiremiyor. Bu da soğutucu sisteminin tam anlamıyla çalışmasını engelliyor. Laptopun altına koyacağınız herhangi bir şey fan sistemini düzgün çalışmasını her türlü engelliyor.

Rampage, vakumlu laptop soğutucu ürünleri de istenileni vermeyen fan sistemini yardımcı olmak için kullanılıyor. Laptopun altına koyduğunuz fan sistemleri hem parçaların ısısını düşürüyor hem de istenileni vermeyen fanların düzgün çalışmasını yardımcı oluyor. İsterseniz bilgisayarların ısını ölçen malzemeler ile bunu kendinizde deneyerek öğrenebiliyorsunuz. Soğutucuların işe yaradığını ve laptoplarınızın ömrünü uzattığı konusundan sonra bu tür ürünleri alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğiniz konusunda tavsiyeler veriyoruz. Bu noktalara dikkat etmezseniz soğutucuların işe yaramadığını ve maddi anlamda zararları olduğunu düşünebiliyorsunuz.

Laptop Soğutucu Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bilgisayarlar masaüstü ve dizüstü olmak üzere ikiye ayrılıyor. Masaüstü bilgisayarlar daha büyük parçalardan oluştuğu için hareketlerinizi sınırlıyor. Fakat büyük parçalar istenilen verirken dizüstü bilgisayarlara oranla daha az ısınıyor. Laptoplar daha küçük parçalardan oluştuğu için ve masaüstü bilgisayarlar gibi performans vermesi için oluşturulan sistemlerden dolayı daha erken ısınıyor ve iç donanımsal kartlar daha hızlı kullanılmaz hale geliyor. Bu sebepten dolayı alacağınız laptop soğutucu fanı laptopunuzun fiziksel ve donanımsal olarak uyuşması gerekiyor. Eğer bu özelliklere dikkat etmeden ürün alırsanız ekstra para verirsiniz hem de bu problemden kurtulmamış oluyorsunuz.

Bilgisayarınızın Boyutu

Laptopunuzun boyutu ile soğutucunun boyunun uyuşması gerekiyor. Soğutucular klasik olarak 15 inç boyutunda üretiliyor ve bu boyuttan büyük bir laptopa sahipseniz ısı çıkışına denk gelmeyen bir soğutucu almış olursunuz. Eğer bu boyuttan küçük bir laptopa sahipseniz soğutucuyu kullanabiliyorsunuz.

Fanların Dönme Hızları

Alacağınız soğutucunun fanlarının ne kadar güçle çalıştığına bakmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü 1.000 FPS’den düşük güçle dönen fanlar istediğiniz verimi vermeyebiliyor. Ayrıca bu fan sisteminin ayarlanabilir olmasına bakmanız gerekiyor. Kütüphane gibi sessiz ortamlarda yüksek güçle çalıştığı zaman herkesi rahatsız eden bir ses çıkarabiliyor.

Adaptör İle Çalışan Laptop Soğutucu Fan

Fan sistemleri adaptör ve usb ile çalışabiliyor. Eski bilgisayar kullandığınızı düşündüğünüz zaman az sayıda bulunan portallar sebebiyle istediğiniz zaman soğutucuyu kullanamayabiliyorsunuz. Bu yüzden adaptör ile çalışan soğutucu almanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca usb ile çalışan soğutucuların laptopların kullanım sürelerini düşürdüğü düşünülüyor ve bu düşünce yavaş yavaş doğruluğunu kanıtlıyor.

Fan Sisteminin Bulunduğu Alan

Laptoplarda her donanım parçası ısınır fakat en çok ısınan parçalar ekran kartı ve işlemciler oluyor. Bu iki parçanın diğerlerine oranla daha çabuk soğuması gerekiyor. Bazı soğutucular klasik olarak üretildiği için ve her model de bu iki parçanın yerleri farklı noktalarda bulunduğu için etkili olamayabiliyorlar. Alacağınız sistemin fanlarının yerlerinin değişebildiğinden emin olmanız gerekiyor. Genel de bu iki parça laptopların kenarlarında oluyor Üreticinin modelini anlattığı sayfalara bakarak ekran kartı ve işlemcinin nerede olduğunu öğrenebiliyorsunuz.

Malzeme

Laptop soğutucu tavsiyeleri yazımızın en başından beri söylediğimiz nokta olan ısınma problemini çözerken plastik malzemelerden üretilmiş soğutucuları almamanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü hep bilgisayarınız hem de soğutucunuz bir ısı üretiyor ve plastik malzemeler çalışma esnasında kötü kokular yayabiliyor. Bu yüzden metal veya alüminyum malzemelerden üretilmiş kasalara sahip fan sistemleri almanızı gerekiyor.

Ses

En iyi laptop soğutucu olarak sizlere tavsiye ettiğimiz ürünler veya diğer ürünleri satın almak istediğiniz zaman bakacağınız özelliklerden ilki ses çıkarıp çıkarmadığını araştırmanız gerekiyor. Tavsiye olarak sunduğumuz ürünler yüksek ses çıkarmasa da çıkaran ürünlerden kaçmanızı tavsiye ediyoruz. Çıkardığı ses yüzünden işiniz veya oyununuza odaklanmanızı engellediği gibi diğer insanları da rahatsız ediyor.
Bu özelliklere dikkat ederek aldığınız ürünlerden memnun kalacağınızı düşünüyoruz. Çünkü hem bilgisayarınızın sistemine uygun olacaklar hem de sizi rahatsız etmeyecek ürünlere bakmanızı sağlıyor. Bu özellikler dışında bakmanız gereken noktalar bulunuyor. Bu noktaları da tavsiye olarak sunduğumuz ürünlerin özelliklerini anlatırken görebiliyorsunuz.


En İyi Laptop Soğutucu Listesi

Laptoğ soğutucu nedir, işe yarıyor mu ve alırken dikkat etmeniz gereken noktaları inceledikten sonra yukarıda verdiğimiz başlıklara uygun ürünlerin tavsiyelerine başlıyoruz. Listedeki ürünlerin dışında da sitemizde soğutucular bulunuyor. Fakat listedeki ürünler gamerlar tarafından en çok tercih edilen ürünler olduğu için listede yer alıyor.


1-Zalman ZM-NS2000

Zalman ürünleri en iyi laptop soğutucu fan olarak adlandırılıyor. ZM-NS2000 ürünü bir önceki nesil NS1000’e göre son nesil bilgisayarları destekliyor. Ayrıca soğutucu sistemi 17 inç büyüklüğüne kadar laptopları soğutabiliyor. Fanına baktığınız zaman büyük bir fan olduğunu (200mm) 470-610 RPM’ye kadar çalışabiliyor ayrıca çalışma seviyesini siz de belirleyebiliyorsunuz. NS2000 1.1 kilogram ağırlığında olması harika bir ürün olduğunu gösterse de USB ile çalışması gamerları üzen bir nokta oluyor. USB ile çalışma şekli zararlı olarak gören bir kesimin olduğu gibi bunun zararının olmadığını söyleyen bir kitlede bulunuyor. Ürünü sitemizden uygun fiyata satın alabilirsiniz.

2-Deep Cool N80

Rampage laptop soğutucu tavsiyesi isteyenlere özellikleri ve şık tasarımı ile herkesin dikkatini çeken Deep Cool N80 modelini tavsiye ediyoruz. Alüminyum kasadan üretilen sistem ayrıca şıklık kazandırsa da asıl amacı ısı yalıtımını sağlamak oluyor. Farklı renk seçenekleri ve boyutları bulunan ürün 17 inç kadar bütün ürünlerde çalışabiliyor. İki adet fanı (140mm) olan ürün 1000 RPM hızında soğutabiliyor. Ayrıca 1.2 kilogram ağırlığında olan ürün 25 dB gibi bir seviye de ses çıkarıyor. Soğutucunun aynı zaman da 4 USB bağlantı seçeneği sunuyor. Ürünü sitemizden uygun fiyata satın alabilirsiniz.

3-Frisby FNC-5230ST

Laptop soğutucu fanı isteyen kişiler hoş tasarıma sahip ürünleri daha çok tercih ediyor. Bu konu da herkesi memnun etmeyi başaran Frisby FNC modeli mavi RGB ışıklandırması bulunuyor. Çok kademeli yükseklik ayarı bulunan soğutucunun toplamda 4 adet fanı bulunuyor. Bu fanların 2 tanesi 125 mm 2 tanesi 70 mm ve bu fanları istediğiniz seviye de çalıştırabiliyorsunuz. Ürün ayrıca 10 inç ve 17 inç laptoplar da uyumlu olarak çalışabiliyor. Son olarak 2 USB bağlantısı olan soğutucudan istediğiniz verimi rahatlıkla alabiliyorsunuz. Laptopunuzun ömrünü uzatacak olan soğutucuyu sitemizden uygun fiyata alabilirsiniz.

4-Hadron HD2007/20

En iyi laptop soğutucu dediğiniz zaman çoğu insanın aklına gelen ürün olan Hadron  HD2007 2 büyük fanıyla istediğiniz verimi verebiliyor. İki büyük fanını ve tasarımı ile dikkat çeken ürün laptopların kaymasını engelliyor. Bunun yanı sıra 15 inç ile 17 inç büyüklüğündeki laptoplar ile uyumlu çalışan ürün ayrıca gereksiz USB kullanımını da engelliyor. İki USB bağlantısı ile eski olan bilgisayarında portal engellemesi yapmıyor. Yükseklik ayarını da kendinize göre ayarlayabiliyorsunuz.

5-Tx Txacnbred

Tx laptop soğutucu ürünleri arasında en çok beğenilen ürünün 6 adet fanı bulunuyor. Bu fanlarının hangi hızda dönebileceğini siz karar verebiliyorsunuz. Eşit ve hızlı bir şekilde laptopunuzu soğutan ürünün yükseklik kademesini de siz belirliyorsunuz. Kademeyi doğru ayarladığınız zaman çift monitör şeklinde laptopunuzu kullanabiliyorsunuz. Ayrıca 11 inç ile 17 inç laptoplar ile uyumlu çalışan soğutucunun iki adet USB’si bulunuyor. Ürünü sitemizden uygun fiyata alabilirsiniz.

6-Zalman ZM-NS2000 17

Listenin ilk serisinde yer alan ürünün farklı modeli 17, 4 farklı kademesi ile yüksekliğini belirleyebiliyorsunuz. Tek fana sahip olması güçsüz olduğu anlamına gelmiyor tam tersi ürün istenilen güçte çalışıyor ve bu çalışmayı çok sessiz bir şekilde halledebiliyor. Soğutucunun ön kısmında yer alan düğme sayesinde çalışma hızını ayarlayabiliyorsunuz. Tüm sisteme anında etkisi olan ürün 17 inç büyüklüğündeki laptoplar ile uyumlu çalışıyor. Ayrıca ürünün 2 USB bağlantı şekli bulunuyor. Laptop soğutucunun uygun fiyatlı olması herkesin dikkatini ayrıca çekiyor.

7-Deep Cool U PAL

Sessiz ve güçlü yapısıyla laptop soğutucu fan kullanıcılarını düşünen bir tasarımı bulunuyor. Ayarlanabilir yükseklik kademesiyle omurga ağrısı çekmenizi bir nevi engelliyor. Ürünün bu özellikler dışında beğenilen diğer bir özelliği ise sıcak noktaya hızlı bir şekilde temas ederek soğutabiliyor. Ürün 26 dB ses ile çalıştığı için fan sisteminin güçsüz olduğu düşünülse de 2 tane fanıyla istenilen performansı sağlayabiliyor. Laptop soğutucu fiyatları her sitede değişse de sitemizde bu fanı uygun fiyata alabilirsiniz.
Laptop soğutucu fan önerisi yazımızın sonuna geliyoruz. Bu yazımızda sizlere tavsiye ettiğimiz sistemleri sitemizde indirimli bir şekilde alabiliyorsunuz. Uygun fiyatlara uygun ürünler sunan Gamemar olarak her gün farklı indirimler uyguluyoruz ve bu indirimleri kaçırmamak için sitemizi sürekli takip etmenizi tavsiye ediyoruz. Daha fazla soru için ve fiyat konusunda bilgi almak için bizimle iletişime geçebiliyorsunuz.
Devamını oku

En İyi Logitech Webcam Modelleri

En İyi Logitech Webcam Modelleri

Yeni bir bilgisayar veya laptop aldığınız zaman hepsinde kamera bulunuyor. Fakat bu kameraların istenilen düzeyde olmadığın biliniyor. Pandemiden öncesine kadar çok önemsenmeyen kameralar internet üzerinden yapılan toplantıların sayısı artmaya başlayınca ek kamera almaya başladı. Yapılan toplantılarda, eğitim videolarında sizi net yansıtmayan bilgisayarınızın kameraları iş veya eğitim hayatınızı etkiliyor. Hayatınızı etkileyecek bu toplantılarda daha net, ses alabilme özelliği iyi olan aynı zaman bütçe konusunda size uygun olacak webcam kamera bulmanız gerekiyor.
Sizlere hem fiyat uygunluğu hem de kaliteli özellikleri ile webcam denilince akla ilk gelen Logitech markasının ürünleri arasında en iyilerini sıralıyoruz. Bu ürünler hem özellikleri hem de fiyatları dikkat çektiği için pandemi de en çok satın alınan ürünler arasında yer alıyor. Gelişen ve her an farklı imkânlar sunan teknolojiye ayak uyduran Logitech ürünleri kablo ile bilgisayarınıza ilave güç sağlayabiliyorsunuz.

Logitech Webcam Gelişmiş Teknik Özellikleri

Webcam kamera alırken üreten firmanın marka değeri alırken dikkat etmeniz gereken noktalar arasında yer alıyor. Ucuz ürün sunan fakat marka değeri beğenilmeyen ürünleri aldığınız zaman sizi yarı yolda bırakabiliyor. Bu size ek olarak masraf olarak düşündüğünüz zaman tecrübeli markaların ürünlerini almak daha mantıklı geliyor. Yıllardır bu sektör de yer alan Logitech’in bütün ürünlerinde sunduğu ortak özellikler bulunuyor. Bu ortak özellikler hepsinde yer alsa da önerdiğimiz ürünlerin artı olarak özellikleri de fiyat performans olarak sizi memnun edebiliyor.

 • Yapılan görüşmelerde karşı tarafın sizi net olarak görmesi webcam kameranın sunması gereken en önemli özelliği olması gerekiyor. Fakat her ürün bunu sağlayamasa da Logitech ürünleri 1080 p çözünürlük ile görüntüyü kaydediyor ve karşı tarafa net bir içerik sunuyor.

 • Görüşme esnasında görüntü de kırılmalar meydana gelebiliyor. Fakat Logitech ürünleri HD görüntü desteği ile bu tür problemler yaşamıyorsunuz.

 • Görüntünün karşı tarafa net olarak iletilmesini istiyorsanız alacağınız ürünün sunduğu görüntü kalitesi özelliğini incelemeniz gerekiyor.

 • Kameranın yanı sıra mikrofon özelliği ile de herkesin dikkatini çeken Logitech ürünlerinde çift mikrofon özelliği kullanılıyor. Çift mikrofon özelliği ile sizin sesiniz karşı taraf iletiliyor ve dış sesler karşı tarafı rahatsız etmiyor.

 • Otomatik mercekleme özelliği ile sizleri ön plana atar ve görüntünüz hiç biz zaman kaymıyor.

 • Bilgisayar kamera kapatıcı aparatı aramanız gerek kalmıyor. Çünkü ürünler de lens tarafını korumak için yapılan bir aparat bulunuyor.

 • İçinde bulundurduğu Capture yazılımı sayesinde kaydettiğiniz videoları rahatlıkla düzenleyebiliyorsunuz.

 • Tripod özelliği bulunan kameralar sayesinde yüz ayarlarını ayarlayabiliyorsunuz.
   

Webcam Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Webcam test yapılarak alınması gereken bir ürün olarak düşünülüyor fakat özelliklerine bakarak da rahatlıkla satın alabiliyorsunuz. Sadece ürünü almadan önce dikkat etmeniz gereken noktaları bilmeniz gerekiyor. Lens cinsini, FPS ayarları, mikrofon çeşidi vb. özelliklere bakıp kaliteli ürünleri anında bulabiliyorsunuz. İster Logitech ister diğer markaların ürünlerini alırken bakmanız gereken noktalar olarak paylaştığımız özelliklerin dışındaki özellikleri de incelemenizi tavsiye ediyoruz. Buradaki başlıklar kötü ürün ile iyi ürün arasındaki tespiti yapmanız için veriliyor. İyi ürünün diğer özelliklerine göre seviyesi değişebiliyor.

Fotoğraf çekme özelliği

Yeni teknolojik ürünler de genellikle bütün özellikler yer alıyor fakat bu özellikler orta seviye de oluyor. Bütün kameralarda fotoğraf çekme özelliği bulunuyor fakat yeterince iyi olmayan piksel piksel görüntüler çıkıyor. Bu yüzden alacağınız kameranın yüksek megapiksel desteği olan ürünleri incelemenizi ve satın almanızı tavsiye ediyoruz.


Çerçeve hızı

Akıcı içerikler için en önemli kural FPS ayarının iyi olması gerekiyor. Bu yüzden alacağınız kameranın akıcı içerik oluştururken size kolaylık sağlamasını istiyorsanız 15 FPS’den yüksek kameralara bakmanızı tavsiye ediyoruz.


Lens

Bilgisayara kamera fiyatları yüksek olduğu için markalar plastik lens takıp insanlara uygun fiyatlara ürün satmaya çalışıyor. Plastik lensler belirli bir süre sonra istenileni verememe daha sonra ise tamamen bozulma gibi olayı bulunuyor. Bu yüzden kamera alırken cam lens takılıp takılmadığını kontrol etmeniz önem arz ediyor.


Mikrofon

Webcam kameraları üzerinde yerleşik mikrofonlar bulunuyor fakat dediğimiz gibi standartları düşük olabiliyor. Bu yüzden alacağınız kamera da çift mikrofon özelliğinin bulunup bulunmadığını da incelemenizi tavsiye ediyoruz.


Çözünürlük

Çözünürlük listenin sonunda yer alan fakat en önemli özellikler arasında ilk sırada yer alması gerekiyor. Kameranın video, fotoğraf çekme temel özellikleri dışında çözünürlüğünün de temel özellik olması gerekiyor. Alacağınız kameranın temel özellikleri dışında bu özelliğinin de iyi olması (en az 720p) incelemeniz gereken diğer bir özellik.

Webcam Kamera Fiyatları Nelerdir?

Webcam kamera fiyatları her sitede farklılık gösterebiliyor. Gamemar olarak istediğiniz ürünleri uygun fiyatlara sunuyor ayrıca fiyat performans canavarı olarak adlandırılan ürünleri ayrıca sizinle paylaşıyoruz. Sitemizde sadece Logitech ürünlerinin dışında diğer markalarında ürünleri yer alıyor. Logitech ve diğer markaların ürünleri arasında seçim yapmakta zorlanıyorsanız satın alma sayfasında ürünlerin ayrıca özellikleri de belirtiliyor. Daha fazla bilgi isterseniz de bizimle iletişime geçebiliyorsunuz.


 
Devamını oku

PlayStation 5 (PS5) Hakkında Her Şey

PlayStation 5 (PS5) Hakkında Her Şey

Oyun sektörü her dönem kendini güncelliyor ve birbirinden kalite ürün ve hizmetler ortaya çıkarıyor. Oyun konsolları da bu sektörün en çok kendini geliştiren ve en önemli faktörler arasında yer alıyor. İlk çıkan oyun konsolları ile son çıkanlar arasında büyük bir fark olduğunu sadece tasarım olarak bile anlayabiliyorsunuz. Yeni çıkan konsollar önceki sürümlere oranla daha fazla oyunu daha akıcı şekilde oynamanızı sağlıyor. Bunu PS4 ve PS4 PRO konsollarında yeni nesil oyunlar oynayarak deneyimleyebiliyorsunuz. Oyun severler PS4 teknolojisine alışmışken yeni nesil adı ile ortaya çıkan ve herkesi kendine hayran bıraktıran PS5 ile tanıştı.
Oyun severler ilk duyurulduğu zaman PS4 Pro mu yoksa PS5 arasında çok kalsa da yeni çıkan konsolun daha iyi özellikleri olduğunu öğrenerek tercihlerini yaptı ve yapmaya devam ediyor. Yeni oyun konsolu diğer oyun konsollarına göre tasarım, teknik özellik, kontrolcüler, oyunlar ve fiyat konusunda farklılıkları bulunuyor. Playstation 5 fiyat konusunda özellikle ülkemizde gündem oldu fakat Avrupa’da özellikleri ve fiyat dengesi uygun olduğu için en çok satın alınan oyun konsolu oldu. Gelin hep beraber ülkemizde fiyatı ile gündem olan fakat özellikleri ile herkesi kendine hayran bırakan konsolun bir önceki nesil konsol ile arasındaki farklarını inceleyelim.

Tasarım

Playstation 5 bir önceki konsollara göre daha farklı bir tasarımı bulunuyor. Sony PS4’te sadece siyah renk kullanarak sade bir tasarıma sahip ürün çıkarırken yeni oyun konsolunda DualSense’te kullanarak daha karmaşık ve hoş bir tasarım ortaya koydu. Oyun severler yeni tasarım konusunda ikiye ayrıldı bir bölümü tasarımın önemli olmadığı düşünerek iç özelliklerine vurgu yapsa da diğer oyun severler bu tasarımı beğendiklerini ve saatlerce oyun oynarken gözlerinin önünde hoş bir tasarımın olması gerektiğini düşünüyor.

Teknik Özellik

PS5 çıkış tarihi belli olmadan önce ve sonrasında sosyal medya da özellikle herkes yeni özellikler hakkında bir fikir ortaya attı ve atılan iddiaların çoğu asılsız çıktı. Oyun konsolu herkese açıklandıktan sonra daha farklı özellikler sunduğunu ve önceki konsol ile arasında çok büyük farklar olduğunu sunduğu deneyimle herkese gösteriyor.
Teknik Özellikler PS5 PS4 PRO PS4
İşlemci AMD Zen 2, 8 Çekidek, 3,5 GHz hızında x86-64 AMD Jaguar x86-64 AMD Jaguar
Ekran kartı 36 CU 2,23 GHz- 10,28 TFLOP 4,2 TFLOP, 1,8 TFLOPS - AMD Radeon
Ekran kartı mimarisi RDNA 2
Bellek 16 GB GDDR6 / 256 bit 8 GB GDDR5 8 GB GDDR5
Dahili depolama 825 GB SSD 1 TB HDD 1 TB
Artırılabilir hafıza NVMe SSD
Harici depolama USB HDD
Optik sürücü 4K UHD Blu-ray
Özelliklere baktığınız zaman arasındaki farkları görebiliyorsunuz. Oyun konsolunun ilk dikkat çeken özelliği SSD teknolojisi oluyor. SSD teknolojisi HDD teknolojisinin ilerisinde bir teknoloji ve oyun konsolunda yer alan SSD teknolojisi ile oyunların başlangıç temaları daha kısa sürüyor ve oyuna başlama süreniz azalıyor. Okuma hızı ve yazma işlemi milisaniye düştüğü için oyunlardan daha çok keyif alıyorsunuz.
Sony PlayStation 4’ü piyasaya sürdüğü zaman ile PlayStation 5’i piyasaya sürdüğü vakit teknoloji dünyasında birçok değişiklik meydana geldi. Bu da yeni oyun konsolunun daha iyi olmasını sağlıyor. SSD teknolojisinin kullanımı bu tezin en büyük örnekleri arasında yer alıyor. Yeni oyun konsolu için özel üretilmiş olan işlemci de diğer büyük örnek olarak karşınıza çıkıyor. Önceki seride kullanılan işlemci o dönemin en iyi işlemcileri arasında yer alıyordu fakat güç konusunda oyun bilgisayarlarında kullanılan işlemcilere göre daha düşük bir gücü bulunuyor. Fakat yeni seri de kullanılan işlemci oyuncu bilgisayarlarında kullanılan işlemciye göre daha güçlü duruyor.
Herkesin ilgisini çeken diğer bir özellik ise PS5 ne kadar kaliteli görüntü sunabilir sorusunu soran kişileri ilgilendiriyor. Açıklanan özelliklere baktığınız zaman oyun konsolu 8K görüntü desteği sunabiliyor olması herkesi heyecanlandırırken aynı zaman da büyük bir tartışmaya sebep oluyor. Oyun severler 4K üzerinde vadettiği 120 Hz desteği konusunda şüpheleri bulunurken 8K görüntü alıp da pişmanlık yaşayacaklarını düşünüyor.
PS5 oyunları nasıl oynayacağınız konusunda sunduğu teknik özellikler ile birazcık dahi olsa fikir veriyor. Özellikle PS 4 ve PS4 Pro’ya göre daha teknik donanımlara sahip olan yeni oyun konsolu önceki oyun konsollarından pişman olmayan kişilere daha farklı deneyimler sunuyor.

Kontrolcüler

Sony PlayStation 5 oyunları oynayan kişilere gerçeklik hissini artırmak için bir çok farklı özellik ekledi. Bu özelliklerin çoğu teknik özellikler adı altında topladığımız özellikler oldu. Fakat bunun dışında Sony kullanıcılara farklı sürprizleri de bulunuyor. Bir önceki seri de herkesin geliştirmesini istediği oyun kolunu geliştiren marka ilk olarak tasarım konusunda değişikliğe gitti. DualSense ismi verilen yeni oyun konsolu önceki konsola göre daha şık bir yapısı bulunuyor. Eski konsolda siyah renk tek renk iken yeni kontrolcü de iki zıt renk ile sade bir tasarım oluşturuyor.
PS5 kolu tasarımı yanı sıra işlevselliği de arttı. Kontrolcü de yer alan L2 ve R2 tuşları oyun oynarken sizlere farklı dirençler gösteriyor. Savaş oyunları oynadığınız zaman her bir silah size daha farklı hisler yaşatıyor. Daha farklı oyunlarda bu özellik daha farklı bir hal alıyor.
PS4 veya PS4 Pro’da oyun oynarken kontrolcüde yer alan titreşim özelliği herkesin beğenisi kazandı. Fakat oyun severler bu teknolojinin geliştirilmesini istiyordu. Sony müşterilerinin isteğini kırmayarak teknolojiyi geliştirdi. Yeni titreşim özelliği ile araba oyunlar oynarken farklı zeminlerde daha farklı titreşimler alıyor ve sadece güçlü titreşimler değil oyunun gerçekçiliğini artıracak titreşimler alıyorsunuz.

Oyunlar

Sony yaptığı açıklama da PS5, PS4 oyunlarının çalıştırabilecek bir yapısı bulunuyor. Eski oyunlar çalıştırmasının yanı sıra yeni nesil oyunları da kasmadan, yapısını bozmadan rahatça oynamanızı sağlıyor. Bu özelliği bile PS4 veya PS4 Pro arasındaki farkı net bir şekilde ortaya koyuyor. PS5 oyunları olarak tanıtılan tüm oyunları olmasa da bazı oyunlarda PS4’te çalışacak fakat oynadığınız zaman arasındaki farkı net bir şekilde anlayabiliyorsunuz.
PS5 Oyun Listesi
Madden 21 EA Sports NHL 21 Moonray
MicroMan Gothic Remake Nith’O Infinity Reborn
Redo! Enhanced Edition Ghostwire: Tokyo Vampire The Masquerade Bloodlines 2
Starfield Battlefield 6 Gran Turismo 7
PsyHotel GTA V Dying Light 2
The Lord of the Rings Gollum Sniper Elite 5 Quantum Error
Chorus Soulborn Ratchet & Clank: Rift Apart
Ultimate Fishing Simulator 2 Spider-Man Miles Morales Dauntless
Project Athia Observer System Redux Stray
Watch Dogs Legion FIFA 21 Destruction AllStars
A Rat’s Quest: The Way Back Home Assassin’s Creed Valhalla Oddworld Soulstorm
The Sims 5 Returnal Goodbye Volcano High
Cygni All Guns Blazing Kena: Bridge of Spirits Outriders
WRC 9 Rainbow Six Quarantine Rainbow Six Siege
Scarlet Nexus Astro's Playroom Hitman III
JETT: The Far Shore Gods & Monster Little Devil Inside
Path of Exile 2 NBA 2K21 Horizon Forbidden West
Warframe Dragon Age 4 Bugsnax
The Elder Scrolls 6 Sackboy A Big Adventure DiRT 5
Resident Evil Village Pragmata Godfall

Fiyat

PS5 fiyatları her mağazada, sitede, uygulamada farklılık gösteriyor. Gamemar olarak uygun fiyatlara kaliteli ürün sunmaya devam ediyoruz. Türkiye fiyatları pahalı olsa da Avrupa’da 499 Dolar’a satın ürünün teknik özelliklerine baktığınız zaman verdiğiniz paraya değer bir performans alıyorsunuz.  Eğer farklı deneyimler yaşamak ve maddi olarak gücünüz yetiyorsa PlayStation 5 almanızı tavsiye ediyoruz. Fakat oyunlardan aldığınız zevki hem artırıp hem de maddi olarak sizi zorlamayacak olan PS4’de de bakmanızı öneriyoruz.
Teknik özellikler, tasarımlar, kontrolcüler, fiyat konusunda incelediğimiz PlayStation 5, 4, Pro’da aralarında büyük farklar olduğunu görebiliyorsunuz. Yeni nesil oyun konsolu her konuda önceki serisine göre daha donanımlı ve daha güçlü olduğu ortaya çıkıyor. Eğer geleceğe yatırım yapmak istiyorsanız PS5 fiyatlarına eğer günümüz oyunları ile yetinmek istiyorsanız PS4 ve PS4 Pro fiyatlarına bakmanızı tavsiye ediyoruz.
 
Devamını oku

Razer Basilisk V3 Gaming Mouse

Razer Basilisk V3 Gaming Mouse

Bilgisayar ve oyun sektörü geliştikçe yeni donanımlar ve bu donanımların her geçen yıl özellikleri değişiyor. İlk video oyunu çıktığı zaman fare bulunmuyordu. İlk olarak çıkan fare 1999 yılında Razer Boomslang olarak çıktı. O zamandan bu zaman oyuncu mouseları çok farklı özellikler ile donatılıor. Işıklandırılması, ergonomik tasarımlar, değiştirilebilir ağırlıklar gibi farklı özellikleri bulunuyor.

Oyuncu mouseları oyuncuları hızlandırmak ve daha keyif almasını sağlıyor. Bu amaca göre her yıl farklı özellikler donatılan fareler binlerce marka tarafından binlerce seri ile üretiliyor. Çok fazla çeşidin ortasında hangisinin daha iyi olduğu, hangi oyun da daha fazla verim alınabilir ve fiyat konusunda en iyi hangisi olduğunu anlamak zorlaşıyor. Güvenilir markaların hepsi olmasa da bazı serileri markaya yakışmayacak kalitede oluyor. Bu yüzden insanlar alacakları ekipmanları uzun süre araştırmak zorunda kalıyor.
Razer oyuncu mouse üretme konusunda en güvenilir ve en iyi markalar arasında yer alıyor. Markanın bütün ürünleri fiyatlarına göre bir kalite sunuyor. Fiyat performans markası olarak bilinen markanın en çok satılan ürünleri arasında Basilisk serisi bulunuyor. Özellikle oyun severlerin en çok sevdiği Basilisk V2 serisi özellikleri ve sunduğu rahatlıkla bir devrim yarattığı düşünülüyor. Devrim yarattığı düşünülen serisini daha geliştiren Razer en iyi oyuncu mouse olarak adlandırılacak yeni bir ürününü 2021 yılında tanıttı. Razer Basilisk V3 sunduğu teknik özellikler ile rakip farelere fark atıyor.

Razer Basilisk V3 Özellikleri

 Razer Basilisk yeni serisinde dikkat çeken birden fazla özellik bulunuyor. Fakat en çok dikkat çeken özelliği 3 farklı modu bulunuyor. Bu üç farklı modda istediğiniz oyuna göre farenizi ayarlayabiliyorsunuz.

Dokunsal Kaydırma (Tactile Scrolling) Modu:

Karakterinizin silah ve becerisini hızlıca değiştirmeniz gereken bir oyun onuyorsanız dokunsal kaydırma modunu kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Razer Basilisk V3 dokunsal kaydırma modunda yüksek hassasiyet ve çentik kaydırma etkin oluyor.

Smart-Reel Modu

Oyuncu faresinin Synapse aracılığı ile dokunsal moddan, serbest moduna geçen kaydırma tekerliğini aktif ediyorsunuz.


Serbest Döndürme Kaydırma (Free-Spin Scrolling) Modu:

Hem oyun için hem de teknik işler için fare arayanlara ilk olarak önerilen Basilisk V3 bu modu ile neden öğrenildiğini kanıtlıyor. Hızlı ve akıcı kaydırma yapacağınız fare de ister makaleleri hızlı bir şekilde kontrol etmek için isterseniz de oyunun komutlarını hızlı bir şekilde geliştirmek için kullanabiliyorsunuz.
Bu modlar dışında farenin teknik özelliklerine bakmanız gerekiyor. Teknik özelliklerine baktığınız zaman neden rakiplerine fark attığını rahatlıkla anlayabiliyorsunuz.

 • Farenin 11 programlanabilir bağımsız tuşu (düğme) bulunuyor

 • Elektroni olarak çalışan birbirinden farklı modlara geçiş yapmanızı sağlayan 4 yönlü Razer™ HyperScroll eğimli tekerleği kullanabiliyorsunuz.

 • Fare RGB ışıklandırması ile rakiplerine fark atıyor.

 • Fare de 16.8 milyon özgün renk seçeneği oluşturabileceğiniz Razer Chroma™ aydınlatma alanı bulunuyor.

 • Farenin %99.6 çözünürlük doğruluğuna sahip optik sensör hizmeti veriyor.

 • Saniye de 50 G hızlanabiliyorsunuz.

 • Mesafe özelleştirme özelliği ile iniş/kalkış modlarını özelleştiriyorsunuz.

 • Farenin 70 milyon tıklama garantisi veriliyor.

 • Hassasiyet oranını anında değiştirebiliyorsunuz.

 • Sağ el için tasarlanmış kauçuklu ergonomik tasarımı bulunuyor.

 • Özelleştirmelerinizi her bilgisayarda rahatlıkla kullanabiliyorsunuz.

 • Synapse desteği sunuluyor.

 • Son olarak 101 gram ağırlığa sahip fare oyun severlerin almak için can atacağı özellikleri bulunuyor.


Razer Basilisk V3 Fiyat

Razer Basilisk fiyat konusunda uygun bir yer arıyorsanız Farmec olarak diğer ürünlerde olduğu gibi V3 ürününü sizlere uygun fiyatlara sunuyoruz. Oyun oynarken sizlere ayrı bir konfor kazandıracak fareyi sitemizde 900 TL’ye satın alabiliyorsunuz. 
Devamını oku

Ucuz Oyuncu Kulaklıkları

Ucuz Oyuncu Kulaklıkları

Oyun piyasasında her geçen gün oyunların kalitesi artıyor ve artık oyuncular kendini oyundaymış gibi hissediyor. Fakat oyuncular sadece oyunların kalitesi ile değil ek olarak edindiği ekipmanlar ile bunu sağlıyor. Oyundaki bütün sesleri net bir şekilde ileten ve dış dünya ile aranızdaki bağı koparan oyuncu kulaklıkları, oyun oynarken rahatça oyuna odaklanmanızı sağlayan oyuncu koltukları gibi ekipmanlar sizi oyun içerisinde yer alan player gibi hissetmenizi sağlıyor. Fakat günümüzde bu ekipmanlara eskisi gibi satın almak kolay olmuyor çünkü her geçen gün ekipmanların fiyatı yükseliyor.
Oyuncu kulaklıkların son dönemlerde yüksek bir fiyat artışı olmasa da fiyatlarında artışlar yaşanıyor. Kaliteli ve uygun ürün bulmak neredeyse imkânsız olduğu için insanlar uygun ürünler aramaya başladı. Ucuz oyuncu kulaklıkları da insanlara kalitesiz ürünler olduğunu düşündürse de Gamemar olarak sizlere birbirinden ucuz ve kaliteli oyuncu kulaklıkları sunuyoruz. Liste olarak hazırladığımız oyuncu kulaklıkları dışında sitemizde kaliteli binlerce kulaklık bulunuyor.

En İyi 10 Ucuz Oyuncu Kulaklığı

Oyuncu kulaklıkları mikrofonlu, kulağınızı rahatsız etmeyecek esnekliğe ve yapıya sahip olması gerekiyor. Mikrofonun boyutu, kablonunun uzunluğu, bluetooth ile çalışabiliyor mu, RGB özelliği, ses frekansı gibi özellikler kulaklığın kalitesini belirliyor. Bu yüzden almak istediğiniz klavyenin ne tür özelliklere sahip olmasını istediğinizi belirlemeniz ve ona göre araştırma yapmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer belirlemeden alışveriş yaparsanız alacağınız kulaklık ne kadar kaliteli olursa olsun istediğiniz performansı veremeyebiliyor.

10- Classone HP800 Gaming Kulaklık

En iyi oyuncu kulaklıkları arasında yer almasa da fiyatına göre daha fazla performans sunan Classone HP800 ses sistemini kolayca kontrol edebileceğin bir tekerlek bulunuyor. Kablosu 2 metre kulaklıkta ayrıca telefonunuzdan şarkı dinlemek içinde kullanabiliyorsunuz. Fiyat performans canavarı olarak nitelendirilen kulaklığı 115 TL ödeyerek sahip olabiliyorsunuz.

9- Katsuta T4-9009

En ucuz oyuncu kulaklıkları arasında Katsuta T4-9009 kulaklığı da yer alıyor. Kulaklık listede yer alan diğer ürünler gibi fiyat performans konusunda sizleri tatmin ediyor. Ürünün 2 metre kablosu bulunuyor ve 102 ± 3DB hassasiyeti bulunuyor. Telefonlarda kullanılmasa da USB girişi olan bütün cihazlarda çalışan ürünün 20 Hz – 20 kHz frekans yanıtı gibi bir özelliği bulunuyor. Katsuta T4-9009 kulaklığı Gamemar güvencesi ile 198,38 TL’ye satın alabiliyorsunuz.

8- Gamepower Tinker V2

Oyuncu kulaklıkları fiyatları her geçen gün artmaya devam ederken 250 TL’ye kaliteli ürün bulmak zorlaşıyor. Fakat Gamepower ucuz ve kaliteli kulaklık arayanlara Tinker V2 serisini sunuyor. Kulaklık titreşim özelliği ile dış dünya ile aranızdaki bağı koparıyor. Müzik, film ve oyun oynarken ayarlanabilir ve dengeli ses kalitesiyle kişisel bütün zevkleriniz için kullanabiliyorsunuz. Kulağınızı rahatsız etmeyen yapıya sahip ürün tasarımı ile dikkat çekiyor. Ürünü satın almak istiyorsanız 223 TL fiyatı bulunuyor.

7- Classone HP915

Classone ucuz oyuncu kulaklıkları arayan oyun severlere hem uygun fiyat hem de sunduğu ürünler ile tanınıyor. Classone HP915 serisi de fiyat performans canavarı ürünler arasında yer alıyor. Kulaklığın sunduğu 7.1 surround özelliği ile sesi daha net kaliteli şekilde algılayabiliyorsunuz. Kontrol panelleri ile ses düzeyini ayarlamakta zorluk çekmiyor ve ergonomik dizaynı ile rahatsız olmadan oyununuzu oynayabiliyorsunuz. Ürünü sitemizden 223 TL gibi bir fiyata satın alabiliyorsunuz.

6- Gamepower Magnus V2

Oyuncu kulaklıkları mikrofon detayı her zaman önemli olarak gösterilse de kulaklık üreticileri daha çok duyma olayına dikkat ediyor. Gamepower ise ürünlerinde de iki olaya dikkat ediyor ve ürünlerinde oyun severlerin problem yaşaması için özelikler ekliyor. Karşı tarafa sesinizi iletmek için mikrofon kısmına uzak veya çok yakın olsanız bile net bir şekilde iletiliyor. Gamepower Magnus'un diğer özelliklerine baktığınız zaman pelüş kulaklık yastıkları ve ayarlanabilir kafa bandı ile saatler oyun oynadığınız zaman bile sizi rahatsız etmiyor. Kulaklıkta yer alan 7.1 surround ses sistemi ile istikrarlı ve net bir şekilde sesleri algılayabiliyorsunuz. Ürünün 272 TL gibi bir fiyata satın alabiliyorsunuz.

5- Gamebooster GB-H16

Gamebooster GB-H16 serisi dış ses engelleme fonksiyonu ile oyuna odaklanmanızı sağlıyor. Kulaklığın ses kalitesi ile takım arkadaşlarınız ile kesintisiz iletişim kurabiliyorsunuz. Mikrofonda yer alan ses algılayıcı ve 1.5 metre kablosu ile uzak mesafeden dahi sesinizi takım arkadaşlarınıza duyurabilirsiniz. Kulaklığın rahat kulak içi yastıkları ile saatlerce oyun oynasanız bile sizi rahatsız etmiyor. RGB özelliği ile hoş tasarıma sahip olan kulaklığı 283.40 TL’ye satın alabiliyorsunuz.

4- Msi GG DS501

En ucuz oyuncu kulaklıkları arasında ön plana çıkmayı başaran ve oyun severlerin büyük bir kısmının beğeniyle kullandığı MSİ GG DS501 en verilim kulaklıklar arasında yer alıyor. Ayarlanabilir kafa bandı ve pelüş kulaklığı ile saatlerce oyun oynasanız bile sizi rahatsız etmiyor ayrıca titreşim teknolojisi ile oyunun sesi dışında başka bir ses duymuyorsunuz. Kulaklıkta arıca tek tuş ile sesi kapatma ve sesi artırıp azaltacağınız bir tuşu bulunuyor. Kulaklığı 321.55 TL’ye satın alabiliyorsunuz.

3- Rampage Miracle X2 Plus

Kablosuz oyuncu kulaklıkları, kablolu türlere göre daha rahat düşünülüyor. Fakat Rampage Miracle X2 Plus ürünü ile kablolu kulaklıklarında rahat olacağını kanıtlıyor. Uzun bir kabloya sahip kulaklıkla istediğiniz yerden rahatlıkla duyup konuşabiliyorsunuz. Uzun kablosu dezavantaj gibi gözükse de dışındaki koruma sayesinde kablo bükülüp kırılmıyor. Bu özelliklerinin dışında mikrofon için de ayrıca önem gösteren Rampage daha sağlam ve şık bir ürün ortaya çıkarıyor. Ürünü 337 TL’ye karşılığında alabiliyorsunuz.

2- Gamepower Medusa

Gamepower kaliteli ve ucuz oyuncu kulaklığı denildiği zaman akla gelen modellerden biri oluyor. Şirket ürettiği bütün ürünlerde kaliteli ve kullanışlı ürünler çıkarmayı seviyor. Diğer ürününde olduğu gibi Medusa serisinde de sağlam malzeme ile kullanışlılığı ön plana çıkarıyor. Ayarlanabilir kafa bandı ve ses kontrolü, 7.1 surround ses sistemi, RGB, hoş tasarımı ile ucuz kulaklık isteyen herkese hitap ediyor. Ürünün güncel fiyatı 365.15 TL olarak sitemizde bulunuyor.

1- Gamepower Mihawk

Ucuz oyuncu kulaklıkları listesinin en pahalı ve en kaliteli serisi olan Mihawk diğer kulaklıkların sunduğu özelliklerin yanı sıra farklı özellikleri ile de kullanıcılarına hitap ediyor. Diğer kulaklıklarda olduğu gibi kaliteli ses alıyor ve oyunun sesi dışında başka ses almıyorsunuz. Seri ayrıca rahat kullanımı ile e-sporculardan onay aldı. Saatlerce oyun oynasanız bile kulaklığın olup olmadığını unutabiliyorsunuz. Ayrıca kulaklığın kumandası ile RGB’i ve sesi ayarlayabiliyorsunuz. Kumanda ile anında mikrofonu da sessiz hale getirebiliyorsunuz. E-sporcuların onayını alan en ucuz kulaklık olan Mihawk’ı 445 TL’ye satın alabiliyorsunuz.

Gamemar olarak uygun fiyatlar ile kaliteli ürünleri sizlere sunmaya devam ediyoruz. Listenin dışındaki ürünler dışında sitemizde uygun fiyata birbirinden farklı özelliklere sahip kulaklıklar bulunuyor. Listedeki veya sitedeki herhangi bir ürün hakkında daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebiliyorsunuz. 
Devamını oku

RTX 3000 Serisi Hakkında Her Şey

RTX 3000 SERİSİ

Ekran kartı bilgisayardaki verileri işletip monitör kısmına aktarılmasını sağlar. Eğer ekran kartınız yazılım ve donanım bakımından özellikleri yüksekse yüksek görüntü kalitesi verir. Eğer düşük bir ekran kartına sahipseniz yapacağınız tüm işlemler Minecraft evreni gibi olur. Eğer özellikleri fazla olmayan eski bir ekran kartına sahipseniz RTX 3000 serisine bakmanızı tavsiye ederiz.
RTX 3000 serisi diğer RTX serileri gibi ekran kartı sektöründe bir çağ başlattı. RTX ekran kartları ışığın nesne ile etkileşime girmesini net ve doğal bir biçimde monitörlere aktarır. Oyun severler arasında uzay teknolojisi olarak adlandırılan kartlar gerçek dünya da dağılma, yansıma, kırılma, saçılma gibi doğal olayları net bir düzeyde sunar. RTX ilk serisinde bu kadar büyük atılım yapmasına rağmen her serisinde çıtayı daha da yukarı çıkardı. RTX 3000 serisi fiyat ve özellikleri ile tanıtıldığından beri gündem de kaldı.

RTX 3000 Serisi Hakkında Her Şey

Bu kadar uzun bir süre gündem de kalmayı başaran ve uzay teknolojisi olarak adlandırılan RTX 3000 ekran kartını, özelliklerini, modellerinin öncekilerine göre farklarını ve güncel fiyatlarını yazımızda bulabilirsiniz.
Ekran kartları grafiksel verileri işleyip ekran yansıtır fakat RTX teknolojisi bu yansıtmayı diğer ekran kartlarına göre daha farklı sunar. Monitör başındaki kişiye pixel olarak değil de gerçek hayattaki bir görüntüymüş edasıyla yansıtır. Ray Tracing ekran kartları yüksek enerji harcadığı için maliyeti de yüksektir. Çünkü yüksek enerji kullanımı bilgisayarınıza olumsuz etkileri olur. Ekran kartı da bu olumsuzları yaşatmamak için donanımı ve yazılımı ona göre hazırlanır. Bu etkenlerde kartın maliyetini artıran etkenlerdir. Bu yüzden RTX 3000 serisi fiyat konusunda farklılıklar gösterir.

RTX 3000 Serisinin Özellikleri

Nvidia Geforce RTX 3000 ekran kartlarında 8-24 GB ram kapasitesine sahip olduğu için oyunlarda hiçbir takılma yaşamadan hızlı bir şekilde oynayabilirsiniz. Bunun yanı sıra çağ açan teknolojisi ile oyunlarınızdaki bölümleri sahneleri ve objeleri daha gerçekçi şekilde görebilirsiniz. Oyundan daha çok zevk almanızı sağlayacak olan ekran kartları film izlediğiniz zaman da sizlere olumlu katkıları olur. Filmdeki sahneler daha gerçekçi olmasının yanı sıra 4K izliyormuşsunuz gibi izlediğiniz içeriklerdeki bir karaktermişsiniz gibi hissedersiniz. Gelin hep beraber serinin modellerinin tek tek özelliklerine bakalım.

RTX 3050 Özellikleri

Ekran kartı üreticisi RTX 3050 Tİ ve RTX 3050 giriş segmentte tutsa da özellikleri ve teknolojisiyle güncel bir kart. Bir önceki nesil kartlar (2060) ile kıyaslandığı zaman farklılıklar olsa da çok büyük benzerlikleri var. Oyun severler 3050 ti 2060’a göre önde olduğunu fakat 3050’in 2060’a göre geri de olduğunu düşünüyor. Özelliklere baktığınız zaman oyun severlerin haklı olduğunu görebilirsiniz. RTX 3050 fiyat olarak diğer serilere göre daha uygundur.
Özellikler RTX 3050 RTX 3050 Tİ RTX 2060
GPU Mimarisi Amper GA107-300 Amper GA107-300 TURİNG TU106
CUDA Çekirdeği 2304 3280 1920 ADET
RT Çekirdekleri 18 28 30
Tensor Çekirdekleri 72 112 240
VRAM 4 GB GDDR6 6 GB GDDR6 6 GB GDDR6
Bellek Veri Yolu 192-BİT 192-BİT 192 BİT


RTX 3060 Özellikleri

Nvidia Geforce RTX 3060 modelinin öne çıkan özelliklerine baktığınız zaman ilk olarak 192 bit bellek ara yüzü özelliği dikkatiniz çeker. Teknoloji harikası ekran kartında ayrıca 12 GB GDDR6 bellekler var. Oyun severlerin bu özellikler dışında en çok beğendiği özellik ise temel çalışma hızının 1.32 GHZ, artırılmış hızının 1.72 GHZ olmasıdır. Oyunlar daha net ve hızında hiçbir değişiklik olmadan oynamanızı sağlayacak ekran kartı üçüncü nesil ve ikinci nesil çekirdekleri var. FPS’i büyük oranda çoğaltan ekran kartında DLSS ve RTX teknolojileri birleştirildi. RTX 3060 Tİ fiyat olarak bütçenize en uygun ekran kartlarından biridir ve fiyatı 16.000 - 26.000 TL’dir.
Özellikler RTX 3060 RTX 3060 Tİ RTX 2060
GPU Mimarisi Amper GA106-400 Amper GA106-200 TURİNG TU106
CUDA Çekirdeği 3584 4864 1920 ADET
RT Çekirdekleri 30 38 30
Tensor Çekirdekleri 120 152 240
VRAM 8 GB GDDR6 8 GB GDDR6 6 GB GDDR6
Bellek Veri Yolu 192-BİT 192-BİT 192 BİT


RTX 3070 Özellikleri

RTX 3070 laptop cihazına ayrı bir güç ve donanım kazandırır. Diğer ekran kartları ile arasında farkı açan 3070 ekran kartı özellikleri ile herkesin dikkatini çekmeyi başardı. Bir önceki nesil 2070 ekran kartına oran ile büyük değişimler olsa da ilk olarak yapay zeka ve RTX teknolojisi gelişim gösterdi. Shader, RT ve Tensor çekirdeklerinde yaptıkları artış ile artık oyunlarda hiçbir donma olmadan rahat bir şekilde oynarsınız.
Bu kadar çok enerji tüketen ekran kartının soğutma sisteminin de iyi olması gerekir. Bir önceki nesile göre %30 daha iyi soğutan donanıma sahip ekran kartının hava akış sistemi de %50 iyileştirildi. Bu sayede ses çıkarmadan hızlı bir şekilde çalışabilir. Çağ açan RTX 3070 fiyatı 24.000 - 33.000 TL’dir.


RTX 3080 Özellikleri

RTX 3080 ve RTX 3080 Tİ ekran kartı teknoloji devrimi olarak görülen 3070 ekran kartının bir üst modelidir. RTX serisinin en önemli 3 ekran kartından biri olan 3080 önceki nesil kartlara oranla %40 daha hızlı çalışır Ekran kartı; ara yüz, bellek ve performans konusunda 3090 hariç daha iyi olduğu söylenebilir. Kart da yer alan ışın izleme teknolojisi monitörde yer alan grafiksel veriler ekrana daha gerçekçi ve daha hızlı bir şekilde yansıtılır.
Ayrıca 3. nesil Tensör çekirdekleri sayesinde oyun severlere oyun içerisinde yer alan bir oyuncu gibi hissetmesini sağlar. Yapay zeka ile eş zamanlı çalışan çekirdekler sizlere maksimum seviye de performans verir. Yazılımsal ve donanımsal olarak önemli özelliklere sahip olan kart enerji verimliliği de artırıldı. Bu kartlar diğer kartlara oranla cihazın enerjisinin 2 kat daha verimli harcar. Bunların dışında 10 GB GDDR6X grafik belleği olan kart birden fazla monitör kullanan kişilere hitap eder. Bu kadar özelliğe sahip olan RTX 3080 Tİ fiyatı 38.000 - 55.000 TL’dir.


RTX 3090 Özellikleri

RTX 3090 Tİ ve RTX 3090 ekran kartları 3000 serisinin en önemli ve en güçlü kartları arasında ilk sıradadır. Ekran kartı ışın izleme teknolojisi bulunur ve içinde yer alan 2. nesil çekirdekleri ile 2.7 kat daha fazla iş hacmi oluşturur sadece bu özellikleri dahi bunu kanıtlar. Işın izleme teknolojisi ile oyunun içindeymiş gibi değil direk oyunun içerisinde yer alırsınız. Gerçek dünya da savaşıyor, basketbol oynuyor veya menajerlik hissini yaşamak isterseniz RTX 3090 fiyat seçeneği de bütçenize uyuyorsa bakmanızı tavsiye ederiz.
Bu özelliklerinin dışında ekran kartının sahip olduğu Tensör çekirdekleri ile diğer çekirdeklere oranla 2.7 kat daha hızlı çalışır. Bu özelliği ile oyun severlere üstün bir performans sergiler. Ekran kartınının oyun severlere diğer bir sürprizi ise kartın 1 saniye de 1 TB kadar çıkması ve 8K ekran çözünürlüğüne sahip olmasıdır. RTX 3090 Tİ fiyat veya RTX 3090 fiyat şeklinde arama yaptığınız zaman karşınıza bir çok seçenek çıkacaktır fakat sitemizde daha uygun bir fiyata sahip olduğunu görebilirsiniz.

RTX 3000 Series İle Oynanabilen Oyunlar

Kaliteli oyunlar sahip olduğu özelliklerden dolayı ekran kartını zorlar. Bu tür oyunları düşük özelliklere sahip ekran kartı ile oynamak isterseniz oyun donar ve hatta bilgisayarınıza kalıcı hasar bile bırakabilir. Eğer yüksek çözünürlük isteyen oyunları oynamayı seviyorsanız son zamanların trendi olan RTX 3000 serisine bakmanızı tavsiye ederiz.
 • Star Wars Battlefront II
 • Doom
 • Forza Horizon
 • PUBG
 • Grand Theft Auto V
 • Red Dead Redemption 2
 • Crysis 3
 • The Witcher 3: Wild Hunt
 • Final Fantasy Xv
 • Assassin’s Creed: Odyssey
 • Shadow Of The Tomb Raider
 • League Of Legends
 • Defence Of The Ancient
 • Project Cars 2
 • Kingdom Come: Deliverance
 • Far Cry 5
 • Hitman 2
 • Mortal Kombat 11
 • Deus Ex: Mankind Divided
 • Nba 2k20
 • Metro Exodus
 • Call Of Duty: Modern Warfare gibi oyunları donmadan ve net bir görüntüler sayesinde rahatlıkla oynayabilirsiniz.

RTX 3000 serisi ekran kartları sektöründe değil oyun sektöründe büyük bir çağ açtı. Diğer ekran kartları bu teknolojiyi yakalamaya çalışırken üretici firma daha büyük bir teknoloji ile piyasaya çıkabilir. Oynadığınız oyunlardan daha fazla zevk almak ve cihazınıza değer katmak isterseniz seriyi incelemenizi tavsiye ederiz. Ürünleri satın almak isterseniz sitemizde ekran kartları bulunur ve sizlere güvenli bir şekilde gönderilir. Daha fazla soru veya sipariş için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Devamını oku

Gamemar ile XDrive Oyuncu Koltuklarını Keşfedin!

GAMEMAR İLE XDRIVE OYUNCU KOLTUKLARINI KEŞFEDİN!

2015 yılında oyuncu ekipmanlarının satışını yapan "En yeni oyun malzemeleri ile bilgisayarınızın teknolojisini kullanarak oyun (Gaming) oynayan müşterilerine standartların üzerinde çözümler sunmak" ilkesiyle yola çıkmış Muğla (Marmaris) merkezli, Gamemar.com adı altında kurulmuş bir oyuncu ekipmanların fiziksel mağazalarımızda, birçok elektronik kanaldan satış yapan kurumsal teknoloji firmasıdır.

gamemar_logo_xdrive_koltuklari

GAMEMAR.COM XDRIVE MÜŞTERİ SÜRECİ

Ürünlerimiz 2 yıl garantilidir, Ücretsiz Aynı gün Kargo ile Müşteri Hizmetlerimize Dilediğiniz Zaman Ulaşabilir, ürünlerimiz hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

XDRIVE OYUNCU KOLTUKLARI VE MASALARI MARKASI HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORUZ?

%100 Türk yerli, dünya standartları üzerinde üretilmiş maddelerin tamamen insan sağlığını olumsuz etkileyecek unsurlardan arındırılmış, zorlu testleri geçmiş oyuncu koltuğu markasıdır.

Devamını oku

Mavi Switch (Mekanik) Klavyenin Kırmızı Switch Klavyeden Farkı Nedir, Hangi Markaları Önerirsiniz veya Tercih Etmeliyiz?

Mavi Switch (Mekanik) Klavyenin, Kırmızı Switch Klavyeden Farkı Nedir, Hangilerini Tercih Etmeliyiz?

E-ticaret alışverişinde, oyun oynarken, araştırma veya verilen ödev, iş, gönüllük projelerimizi yaparken, günlük bilgisayar başında çok fazla zaman harcadığımızı biliyoruz; Bilgisayarımızda kullandığımız donanım araçlarının son derece kaliteli, kullanıcı odaklı, konforlu, yüksek performanslı ve kullanıcının kendini rahat hissetmesi gerektiği son derece önemli faktör olmuştur. Özellikle son dönemlerde bilgisayarımıza ve kullanıcılara uygun klavye çeşitleri hangileri olmalı sorusu gündeme gelmekte; Mavi Switch Klavye mi olmalı yoksa; Kırmızı Switch Klavye mi olmalı, günlük ve oyuncuların kullanımı için hangi markaları önerirsiniz? Gibi sorular arz edilmektedir.

 

Mavi Switch (Mekanik) Klavyenin Bir Takım Özellikleri, Neden Tercih Edilmelidir?

Normal klavyelerden farkı her tuşa ait mekanik bir klavye bulunur. Her mekanik tuşlara ait bir özel yaylar bulunur. Normal Sıradan bir klavyede çelik özel yaylar yerine normal plastik’ten yapılmış yaylar mevcuttur. Mavi Switch (Mekanik) klavyelerin tuş hassasiyeti oldukça fazladır diye biliriz. Bilgisayarınız üzerinden vereceğiniz her türlü komut (emir) Mavi Switch (Mekanik) klavye tarafından rahatça yerine getirebilir. Oyuncuların veya günlük Mavi Switch  (Mekanik) klavye kullanan kişilerin tercih etmesinin en önemli sebebi oyunlarda veya günlük kullanımlarda tepki süresinin minimum (düşük) olmasıdır. Böylece oyunlarınızda rakiplerinize beklenmedik farklar atabileceksiniz.
Bir başka önemli özellik; Mavi Switch (Mekanik) klavyeler, diğer sıradan klavyelere nazaran dayanıklılık derecesi oldukça yüksektir. Çünkü Mavi Switch (Mekanik) klavyelere sahip her tuşun altına entegre edilmiş çelik süper güçlü yaylar mevcuttur. Böylece, Mavi Switch (Mekanik) klavyelerin dayanıklılığı diğer sıradan klavyelere nazaran daha sağlam ve güçlüdür. Bu özelliğinin yanında Mavi Switch (Mekanik) klavyeler kullanılmaya başlandığında çıkardığı klik sesler; projelerinizde veya oyunlarınızda size motive etki yaratacak olup, verilen zorlu görevlerinizi keyifli hale getirecektir. Mavi Switch (Mekanik) klavyelerinin tuş hassasiyeti (tuşların sonuna kadar basmaya gerek kalmadan), çıkardığı sesler ve güçlü dayanıklı yapısı tercih edilmeye değer bir klavye olacaktır.

 

Kırmızı Switch Klavyenin Bir Takım Özellikleri, Neden Tercih Edilmelidir?

Kırmızı Switch Klavye, Normal klavye ve Mavi Switch (Mekanik) Klavye ile bazı teknik özellikler benzer olmasına rağmen birkaç takım farklı özellikleri de mevcuttur. Mesela, Kırmızı Switch Klavyedeki tuşların sonuna kadar basmaya gerek kalmadan tuş hassasiyetinin yüksek olması, Mavi Switch (Mekanik) Klavyedeki çıkardığı seslerin, Kırmızı Switch Klavyede mevcut olmayışı yani klik sesinin olmayışı, hissiyat açısından Kırmızı Switch Klavyeler daha yumuşak olması, ömürlük açısından 50 milyona kadar vuruş (klavye üzerinde tıklama) özelliği günlük kullanımlar ile oyunlarınızdaki performanslarda beklenmedik farkları görebileceğiniz gayet kullanışlı donanımsal bir üründür. Kırmızı Switch klavyelerin dayanıklılığı diğer sıradan klavyelere nazaran daha sağlam ve güçlüdür. Kırmızı Switch Klavyeler klik sesler çıkarmadığından, sesiz bir şekilde projelerinizde veya oyunlarınızda size motive etki yaratacak olup, verilen zorlu görevlerinizi keyifli hale getirecektir.
Kırmızı Switch klavyelerinin tuş hassasiyeti performans açısından tuşların sonuna kadar basmaya gerek olduğundan oyunlarınızdaki hâkimiyeti elinizde bulunduracak olup, sessiz tuşlar ve güçlü dayanıklı yapısı tercih edilmeye değer bir klavye olacaktır.


Klavye Çeşitlerinde Hangi Tür ve Markaları Önerirsiniz veya Tercih Etmeliyiz?

 

Aşağıdaki tabloda Mavi Switch (Mekanik) Klavyenin, Kırmızı Switch Klavyenin farkları ile benzerlikleri karşılaştırmalı şekilde verilmiştir

gmr

Devamını oku

HABER ALMA VE MAİL ABONELİĞİ İPTALİ

Aşağıdan mail aboneliğimize kayıtlı olduğunuz e posta adresinizi girerek kampanyalarımızdan ve tekliflerimizden haber alma üyeliğinizi iptal edebilirsiniz.

Devamını oku

E-Spor Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1. E- Spor Nedir ? 


E-Spor milyonlarca insanı peşinden sürükleyen, dinamik ve hızla büyüyen küresel bir fenomen ve oyun kültürü hareketidir. E-Spor iki veya daha fazla kişi arasında, önceden düzenlenmiş kurallar ile bilgisayar ve video oyunları kullanılarak,  muazzam bir rekabet gerçekleşir. Bilgisayar ve video oyunları, oyunculara karsi rekabetçi bir durum oluşturmalıdır. Ayrıca, tüm katılımcılar aynı koşullarda olmalı; oyun, önceden programlanmış rastgele mekaniklerle oyuna müdahale etmemelidir. Eşanlamlı olarak "competitive gaming" terimide kullanilmaktadir. 
 
Devamını oku
xDrive     AeroCool      Asus     Amd     Benq     Cooler Master     Corsair     Cougar     Game Power     GIGABYTE     G Skill     HiPower     Hp     intel     Lenovo     Microsoft     Msi    Nvdia     NZXT     Razer     Samsung     Sapphire     Seagate     Sharkoon     steel series     Tenda     Thermaltake     Tp-Link     Trust     TteSports     ViewSonic     WD     XPG     Zotac     Classone     Rush

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.